Roczne zeznanie podatkowe. Internet najpopularniejszą formą składania
W połowie lutego rozpoczął się okres składania rocznych deklaracji podatkowych. Lwia część naszych PIT-ów jest już zatwierdzona, a pierwsi podatnicy otrzymują już zwrot nadpłaconych podatków za miniony rok.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy tym razem do 2 maja.
Grzegorz Hoinka: To pierwszy rok, kiedy mamy tak dużo zeznań złożonych już na wstępie, ponieważ przypomnę: zeznania podatkowe za rok 2022 składamy od 15 lutego (standardowo do 30 kwietnia), do 2 – go maja. Zeznań jest bardzo dużo, z czego – co bardzo mnie akurat osobiście cieszy – w pierwszym Urzędzie Skarbowym w Częstochowie ponad 96% zeznań złożonych jest w wersji elektronicznej przez naszych klientów.
– poinformował nas w rozmowie Mariusza Osyry – Grzegorz Hoinka, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Warto rozliczać się przez internet, co przyspiesza całą procedurę. Nadal oczywiście dla interesantów skarbówka otwiera swoje okienka, ale kolejek w urzędach raczej nie ma.
Radio Jura: Składanie w formacie cyfrowym tych deklaracji ułatwiło wszystkim życie, przyspieszyło całą procedurę i chyba przekonaliśmy się do tej formy.
Grzegorz Hoinka: Klienci coraz bardziej przekonują się do tej formy składania zeznań rocznych. Poza tym wiedzą dokładnie, jakie są korzyści ze złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Radio Jura: Zwrot nadpłaconego podatku w szybszym terminie.
Grzegorz Hoinka: Oczywiście. Termin zwrotu zeznania, które zostało złożone w wersji elektronicznej to 45 dni. Oczywiście jest to data graniczna. Na chwilę obecną urzędy skarbowe dokonują już zwrotu z zeznań, które zostały złożone od 15 lutego.
Warto pamiętać, że poprzez stronę internetową możemy zaakceptować lub zmodyfikować przygotowany dla nas roczny PIT. Deklarację możemy uzupełnić zgodnie z naszymi potrzebami: o odliczenia czy wskazanie organizacji, której chcemy przekazać 1,5 % podatku.
Grzegorz Hoinka: Wchodząc poprzez stronę podatki.gov.pl mamy możliwość edytowania w zakładce Twój e-PIT właśnie zeznania przygotowanego przez Urząd Skarbowy. Mamy możliwość również dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem poprzez połączenie swojego dochodu z dochodami współmałżonka. Mamy również możliwość dokonania rozliczenia jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Kolejną możliwością jest modyfikacja i dodanie organizacji pożytku publicznego. Przygotowany e-PIT bazuje na organizacji pożytku publicznego, którą wybraliśmy w ubiegłym roku.
– z Grzegorzem Hoinką, naczelnikiem I Urzędu Skarbowego przy ul. Filomatów w Częstochowie, rozmawiał Mariusz Osyra.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!