Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami

Facebook Twitter

O oszustwach i coraz bardziej wyszukanych metodach złodziei, regularnie informuje policja. Uczulają nas i proszą o ostrożność w kontaktach też urzędnicy.

ZUS przypomina o zmianach w zasiłkach dla młodych rodziców. Te weszły już w życie; Dzień otwarty w ZUSie

Wcześniej internetowi naciągacze próbowali wyłudzać wrażliwe dane powołując się na NFZ, teraz na ZUS – przestrzega rzecznik śląskiego oddziału Beata Kopczyńska:

Beata Kopczyńska: Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych (…). Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in. „Uważajcie na e-maile „o błędnym logowaniu do PUE / ZUS”!.

Oszuści w internecie podszywają się pod różne państwowe jednostki i zaufane instytucje, takie jak urzędy, jednostki policji czy Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wyłudzić dane. Działają, aby docelowo zainfekować komputer czy przejąć loginy i dostęp do kont bankowych. Jak działają?

Beata Kopczyńska: W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll zupełnie jak w przypadku niedawnych ataków „na NFZ”. Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl

Nie wolno zatem automatycznie klikać w otrzymane linki w mejlu czy podawać danych do logowania, przestrzega rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zawsze trzeba pamiętać, że takich maili nie wysyła ZUS.

Beata Kopczyńska: Bardzo prosimy o uważne czytanie treści otrzymywanych e-maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji – dodaje rzeczniczka. ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].

Apelowała do mieszkańców Beata Kopczyńska z ZUSu w naszym regionie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024