Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: Legitymacja emeryta i rencisty w aplikacji na telefonie

Facebook Twitter

Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, prawo do wypłaty świadczenia ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

fot.mat.prasowe

Legitymacja emeryta i rencisty na smartfonie

Od początku roku emeryci i renciści z ZUS mogą posługiwać się mLegitymacją. Do tej pory pobrało ją 588 tysięcy świadczeniobiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymacje automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty od początku 2023 r. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują.

Najpierw aplikacja mObywatel, potem mLegitymacja

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

mLegitymacja w telefonie to duża wygodna. Dzięki niej emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne.

Już nie trzeba martwić się, że zapomnimy legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących nam zniżek

– dodaje rzeczniczka.

Fot. archiwum ZUS. Beata Kopczyńska

mLegitymacja także dla osób, które wcześniej dostały tradycyjny, plastikowy dokument

Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową. Sposób zainstalowania elektronicznej legitymacji jest taki sam, jak dla tych, którzy rentę czy emeryturę pobierają dopiero od tego roku. – Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, a następnie po jej zainstalowaniu i zalogowaniu wyszukujemu dokument mlegitymacja – wyjaśnia.

Plastikowy dokument dla „nowych” emerytów i rencistów

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj