Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Z okazji Dnia Ojca, panowie na tacierzyńskim, ZUS podsumowuje

Facebook Twitter

Przy okazji Dnia Ojca podsumowujemy statystyki korzystania z zasiłków macierzyńskich przez ojców. To coraz popularniejsze zjawisko, zauważa ZUS w regionie. Liczni są ojcowie, którzy chętnie obejmują opiekę nad dzieckiem, nawet kilkumiesięcznym.

Od początku tego roku było to ponad 9,3 tys. ojców w naszym województwie:

Przy okazji Dnia Ojca warto przypomnieć, że podlegając ubezpieczeniu chorobowemu, w przypadku narodzin dziecka, tata może skorzystać z płatnej opieki nad maluchem w postaci urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego. W zdecydowanej większości ojcowie korzystają właśnie z tego ostatniego. Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego z pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć jeśli przy porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Ojcowie małych dzieci coraz chętniej decydują się na opiekę nad maluchem zamiast matek, to widać w ZUSowskich podsumowaniach od stycznia do maja tego roku. To nie koniec świadczeń dla mężczyzn:

Mają jeszcze prawo do urlopu ojcowskiego. Trwa on dwa tygodnie i jest przeznaczony tylko dla ojców. Za opiekę nad dzieckiem w trakcie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W województwie śląskim w okresie od stycznia do maja tego roku świadczenie to pobierało ponad 46 tys. rodziców. W częstochowskim oddziale zasiłek macierzyński otrzymało 5,5 tys. osób

– podsumowywała Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w regionie. Dla pracujących i opiekujących się dziećmi ojców w dniu ich święta oczywiście najlepsze życzenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj