Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory 2023: Jak głosować, aby nasz głos w wyborach był ważny? Przypominamy

Facebook Twitter

Jeszcze garść informacji, które przydadzą się częstochowianom dla przypomnienia, czyli jak głosujemy w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby nasz głos był po prostu ważny. 

Wybory 2023
Fot. czestochowa.pl

Wybory 2023 – jak oddać ważny głos?

Po złożeniu podpisu na spisie wyborców w lokalu, otrzymasz karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu. Trzecią kartą jest karta referendalna. Aby oddać w niedzielę ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata do Sejmu. Podobnie na karcie z kandydatami do Senatu.

W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE. Głosując stawiamy znak „x” czyli co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki, z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę w obrębie listy. Sprawdźmy też karty, które otrzymamy. Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Głosowanie w wyborach i referendum będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny.

W wyborach i referendum bierzemy udział dobrowolnie, czyli wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. Pamiętajcie za to zabrać dokument ze zdjęciem. Głosowanie potrwa w godzinach od 7.00 do 21.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj