Wakacyjna praca dla studentów? ZUS podpowiada najkorzystniejsze formy umowy
Wakacje przed nami, a to dla młodych ludzi czas poszukiwania dorywczej pracy. Gdy kończą się zajęcia i egzaminy na UJD czy Politechnice, studenci często szukają płatnego zajęcia. Od lat najczęściej są zatrudniani na umowę zlecenie. Dlaczego?

Szacowany czas czytania: 01:34
Bo za studenta, który nie ukończył 26 lat nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Sebastian Szczurek: Tak samo jest przy umowie o dzieło. Tutaj pracodawca i student nie płacą składek. To jednak ma swoje minusy, bo zarówno umowa zlecenie jak i umowa o dzieło ze studentem przed 26 rokiem życia nie daje świadczeń z ubezpieczeń społecznych, chociażby zasiłku chorobowego, wtedy, gdy zaistnieje ryzyko w postaci wystąpienia choroby. Jeżeli student ukończył 26 rok życia i podpisał umowę zlecenie, to podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalne, rentowne, wypadkowe i zdrowotne. Jeśli chodzi o ubezpieczenie chorobowe, to jest ono dobrowolne, więc każdy musi zdecydować, czy opłacać składkę chorobową.
O tym co ważne dla pracodawców i studentów w temacie wakacyjnej pracy, przypomina częstochowski oddział ZUS i Sebastian Szczurek. Inaczej przepisy regulują podpisanie ze studentem umowy o pracę:
Sebastian Szczurek: Jeśli pracodawca podpisze ze studentem umowę o pracę, to tutaj obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i w tej sytuacji nie ma znaczenia wiek zatrudnionego studenta. Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zatrudniający w ciągu siedmiu dni od dnia rozpoczęcia pracy powinien zgłosić taki fakt w ZUS. Umowa o pracę jest dla studenta o tyle korzystna, że jego konto ubezpieczonego w ZUS jest od razu zasilane składkami, a więc od razu buduje swój kapitał na przyszłość, bo odkłada na emeryturę.
– informował Sebastian Szczurek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj także: