Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W kalendarzu (22.04.) Dzień Ziemi! O czym pamiętać i o co zadbać? ZGM apeluje do częstochowian

Facebook Twitter

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. W trosce o naszą planetę zadbać powinniśmy o nasze otoczenie nie tylko raz do roku. Jak radzimy sobie w mieście z ochroną środowiska na co dzień?

fot. Free-Photos/pixabay.com

O proekologiczne akcje, kampanie i zachowania mieszkańców pytaliśmy Zakład Gospodarki Komunalnej:

Taka akcja zbiórki elektrośmieci – specjalny samochód jeździł po wyznaczonych dzielnicach miasta Częstochowy. Ludzie wynosili różnego rodzaju baterie, sprzęt AGD. W ubiegłym roku ze względu na pandemię oczywiście te działania musiały być trochę inne, nie dało się wyjść na ulicę, wyciągnąć mieszkańców po to, aby z mieszkańcami zrobić coś dla naszej planety. W tym roku również ten stan zagrożenia epidemiologicznego powoduje, że nie da się tej akcji poprowadzić w sposób taki spontaniczny, powszechny, masowy, aby wyciągnąć mieszkańców rzeczywiście z bloków, poprosić o współpracę przy sprzątaniu wokół ich bloków.

Jak mówi prezes Paweł Konieczny, pandemia ogranicza podejmowane akcje, ale o segregacji śmieci powinniśmy pamiętać stale. Niepotrzebne sprzęty i elektroniczne urządzenia możemy wrzucać do rozlokowanych w Częstochowie czerwonych kontenerów. Miasto apeluje o właściwe pozbywanie się odpadów:

Wyrzucanie śmieci koło śmietnika jest zaśmiecaniem miasta. Już w tym roku skierowaliśmy kilka wniosków na policję o ściganie takich osób, które czy to przywożą jakieś meble, czy jakieś niestandardowe, wielkogabarytowe rzeczy i rzucają blisko tzw. komunalnego śmietnika, bo to nie moje. Inna rzecz, że często się zdarza tak, że jakiś samochód podjeżdża pod śmietnik, ta osłona śmietnikowa jest zamknięta, kierowca się spieszy, wyrzuca te śmieci gdzieś obok śmietnika – to również jest wykroczenie.

Jak przekonuje Paweł Konieczny – prezes ZGM TBS, nawet gęsto zabudowana Częstochowa może zyskać więcej zieleni, stąd pomysły na parki „kieszonkowe” wśród osiedli:

Te parki budujemy, zresztą w Częstochowie nie tylko my, ale na tych terenach, którymi my zarządzamy, jest ich dosyć dużo wokół bloków. Staramy się co roku tego typu obiekt wybudować. W tym roku będziemy budować co najmniej dwa takie obiekty, takie parki kieszonkowe, jako przyjazne miejsca dla częstochowian, podnoszące komfort życia, komfort wypoczynku. Taki jeden park powstaje już na Ostatnim Groszu, na ul. Niepodległości 29.

ZGM przypomina ponadto mieszkańcom o sprzątaniu po psach oraz segregowaniu śmieci. Jeszcze jeden apel na koniec brzmi „Nie dokarmiaj gołębi”. W Częstochowie stwarza to spory problem związany z utrzymaniem czystości naszych ulic i budynków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023