Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tarcza pomocowa dla piekarzy. O szczegółach informuje ZUS

Facebook Twitter

Będzie tarcza pomocowa dla piekarzy, informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, wyrobów ciastkarskich oraz wykorzystują podczas prowadzenia działalności gospodarczej piece gazowe, będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek za gaz.

Beata Kopczyńska: Wskazani przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ceny maksymalnej na poziomie 200 złotych 17 groszy za megawatogodzinę, jeżeli do prowadzenia działalności wykorzystują piece ogrzewane paliwem gazowym, obniżona stawka za gaz obowiązywać będzie w okresie od 1 kwietnia tego roku do końca grudnia tego roku. Wniosek można złożyć nie wcześniej niż 8 kwietnia i jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Taka pomoc wchodzi właśnie w życie, mówi rzecznik ZUS w naszym regionie – Beata Kopczyńska. Wnioski będą przyjmowane od przedsiębiorców, których zasadniczą działalnością jest właśnie piekarnictwo. Sprawdzą to urzędnicy. Obniżona stawka dla piekarzy ma obowiązywać do końca roku.

Beata Kopczyńska: Aby skorzystać ze wsparcia, przedsiębiorcy muszą spełnić wskazane w przepisach warunki. Przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku pochodził z co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek. Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz, a pomoc będzie dotyczyła rachunków obejmujących okres nie wcześniejszy niż kwiecień. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury.

Trzeba spełnić szereg wymogów, które pozwolą ubiegać się np. małym piekarniom o tarczę w opłatach za paliwo gazowe…

Beata Kopczyńska: Aby ZUS mógł przyznać pomoc na dzień złożenia wniosku, przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek. Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe.

– doradzała Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS-u w naszym województwie. O szczegółach urząd informuje na swoich stronach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj