Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szczepienia seniorów – jak to wygląda w praktyce?

Facebook Twitter

Bez większych problemów rozpoczęły się w tym tygodniu szczepienia osób powyżej 80 roku życia. Dla najstarszej grupy seniorów zapisy prowadzono od 15 stycznia. Szczepienia przeciwko covid-19 są dobrowolne. Seniorzy mogą liczyć na darmowy transport do punktów szczepień. Mają też zagwarantowaną drugą dawkę preparatu.

fot. Tumisu/ Pixabay

Dostawa szczepionek Pfizera to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jak to wygląda w praktyce sprawdziliśmy w punkcie szczepień na terenie gminy Mykanów …

Szczepionki otrzymujemy zawsze w poniedziałki, takie ilości, jakie zapewniają ministerstwo, czyli około 30 na tydzień. Pacjenci będą umawiani telefonicznie poprzez infolinię lub też za pomocą aplikacji mobilnej, czy też strony pacjent.gov.pl. Na razie są to pierwsze dni szczepienia, więc docieramy się my jak i pacjenci również, poznajemy całe procedury. Drobne komplikacje technicznie są oczywiście nieuniknione i występują, ale staramy się jakoś z tym radzić. Na ten moment szczepienia przebiegają w miarę łagodnie, sprawnie. Oby tak było dalej

– informuje dr Jacek Łukasik kierownik Ośrodka Zdrowia w Lubojnie. Znacznie gorzej wygląda to w przypadku planowanych szczepień dla osób powyżej 70 roku życia…wolnych terminów- podobnie jak w całym kraju, już nie ma..

Niestety wszystkie terminy mamy już zajęte, tak jak Pani powiedziała, do końca marca, z tym że pacjenci 80+ rejestrowali się tydzień wcześniej a byli w takiej ilości, że te terminy zapełnione były już praktycznie do końca miesiąca

– pula została wyczerpana do końca marca. Przy okazji, seniorom, którym udało się zapisać przypominamy w jaki sposób powinni przygotować się do szczepienia na covid-19…

Przede wszystkim dobrze by było, gdyby przychodziły osoby, które są mniej pełnosprawne, z opiekunami. To ułatwia nam wypełnienie ankiet. Na pewno ubieramy się odpowiednio do pogody, ale żeby też nie było tych ubrań na tyle dużo, że rozbieranie i ubieranie zajmują dużo czasu. Przynosimy ze sobą kartkę z lekami, jeżeli jakieś przewlekle zażywamy. Jeżeli mamy jakieś alergie, uczulenia, które wcześniej powodowały jakieś wstrząsy anafilaktyczne – dać nam znać telefonicznie, ewentualnie zaraz przy wizycie nas o tym poinformować i tyle, resztą zajmują się pielęgniarki.

Z dr Jackiem Łukasikiem z Ośrodka Zdrowia w Lubojnie rozmawiała Katarzyna Fica.

Więcej informacji o Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19: gov.pl/web/szczepimysie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj