Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Syreny Alarmowe w Częstochowie ku czci wybuchu Powstania Warszawskiego

Facebook Twitter

Jutro (01.08) o godz. 17.00 wybrzmi sygnał alarmowy. Test syren, który usłyszymy w domach i na ulicach ma upamiętnić bohaterską walkę powstańców warszawskich.

fot. czestochowa.pl

Urząd Miasta informuje w komunikacie o tegorocznych obchodach:

W sobotę, 1 sierpnia o godz. 17.00 w całym kraju, również w Częstochowie, odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku – z uwagi na stan epidemii – w znacznie skromniejszej formie.

Krótka uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 (zbiórka 16.50) w alei Henryka Sienkiewicza, gdzie przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przy okazji upamiętnienia godziny ,,W” i momentu wybuchu Powstania, 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W hołdzie powstańczej Warszawie i w ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

Przypomnijmy, że po upadku Powstania Warszawskiego, 5 października 1944 roku, siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ulicy 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 roku. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK w Częstochowie upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.

W hołdzie powstańczej Warszawie i w ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021