Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląska policja gotowa do służby na stokach. Mundurowi szkolili się w Szczyrku

Facebook Twitter

Każdego roku śląska policja dba o bezpieczeństwo wypoczywających w górach podczas ferii zimowych. Jednak do sezonu przygotowują się o wiele wcześniej, biorąc udział w szkoleniach zorganizowanych przez Wydział Prewencji KWP w Katowicach. Tak też było w tym roku w Szczyrku.

Śląska policja

Śląska policja jak co roku zorganizowała szkolenie dla policjantów – narciarzy i kandydatów przewidzianych do pełnienia tej formy służby. W tym roku zajęcia dla mundurowych  zorganizowane zostały w Szczyrku. Prowadzili je policyjni instruktorzy posiadający stopień PZN i ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy w okresie zimowym na co dzień współpracują z mundurowymi. Koordynatorem szkolenia był podkom. Maciej Olejnik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Podczas tegorocznego przygotowania do sezonu, policjanci doskonalili swoja wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się środkami transportu GOPR, przypomnieli procedury stosowane w typowych wypadkach narciarskich oraz przy ewakuacji poszkodowanego ze stoku. Wiele godzin spędzili też na doskonaleniu techniki jazdy na nartach.

W szkoleniu  wzięło udział 37 policjantów, w tym 8 kandydatów na narciarzy. Docelowo w sezonie zimowym 2023/2024 policjanci śląskiego garnizonu będą pełnili służbę na kompleksach narciarskich w Ustroniu, Wiśle, Istebnej oraz w Szczyrku i Korbielowie.

W ubiegłym roku policjanci na stokach podjęli blisko 150 interwencji, zwrócili uwagę prawie 2 tysiącom osób niestosujących się do dekalogu FIS i ujawnili prawie 200 wykroczeń – dotyczyły one głównie używania słów nieprzyzwoitych, zakłócania porządku publicznego, spożywania alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, czy zaśmiecania.

Policjanci na stokach to nie tylko stróże prawa, ale również eksperci od techniki jazdy na nartach. Przed rozpoczęciem służby muszą pozytywnie zaliczyć egzamin z tego zakresu. Ale to nie koniec ich zdolności. Muszą znać na wylot przepisy prawne, a także podstawy faktyczne, które umożliwią im przeprowadzanie interwencji na stokach. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy to kolejna rzecz, która jest nieodzowna w ich pracy. Policjanci muszą posiadać wiedzę dotyczącą zabezpieczenia poszkodowanego w zależności od doznanych obrażeń. To może być kluczowe dla zdrowia, a czasem nawet życia narciarzy. Dobrze znana topografia terenu to kolejna cecha, jaką powinien posiadać policjant służący na stokach. Ułatwia to nie tylko przemieszczanie się po terenie, ale również pozwala na szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj