Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samorządowcy Ziemi Częstochowskiej wystosowali apel do rządu

Facebook Twitter

W wystosowanym apelu lokalni politycy żądają wyjaśnień w sprawie rozdziału pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych mającego łagodzić skutki lockdownów.

Ich zdaniem – to nie jest „100 dni solidarności” o których niedawno mówił premier, a samo działanie jest wręcz nieuczciwe, bo w północnym subregionie naszego województwa są samorządy, które nie dostały nic:

Opublikowane wyniki tego programu inicjatyw lokalnych – Funduszu Inicjatyw Lokalnych wywołały bardzo dużo dyskusji. Jesteśmy z tego niezadowoleni. Są samorządy, które otrzymały środki, te środki na pewno się im należały. Natomiast jest bardzo wiele samorządów gminnych także powiatowych,  które nie otrzymały ani złotówki. Główną ideą tego funduszu była równomierna pomoc w walce z pandemią, wzbudzenie gospodarki w naszych gminach, powiatach – tak się niestety nie stało. Ludzie chorują i umierają w każdej gminie, w każdym powiecie, firmy są zamykane, ludzie tracą miejsca pracy w każdej gminie, w każdym powiecie i ten fundusz powinien być nakierowany na to, aby w tych małych lokalnych społecznościach te pieniądze się znalazły i pomagały ludziom znaleźć się tutaj w tych trudnych czasach epidemii

– podkreśla Henryk Kiepura – starosta kłobucki, inicjator wspólnego apelu samorządowców. Powiat kłobucki z funduszu nie otrzymał żadnych pieniędzy.

Chciałbym podkreślić, że w ostatnich latach jako samorządowcy tego subregionu bardzo efektywnie współpracujemy, najpierw jako komitet sterujący, teraz jako Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego. Przewodniczącym i szefem komitetu i związku jest pan Krzysztof Matyjaszczyk – lider naszego subregionu i muszę się tutaj pochwalić, że jako subregion północny, jako jedni z najlepiej w kraju i województwie wykorzystujemy środki unijne i było to możliwe tylko, dlatego że możemy i potrafimy między sobą zgodnie współpracować a wśród samorządowców są samorządowcy o różnych poglądach politycznych i nie przeszkadza nam to w tym, żeby efektywnie tę współpracę prowadzić

– chwali współpracę okolicznych powiatów z miastem Częstochowa starosta kłobucki. Do apelu przyłączył się też Krzysztof Smela – starosta częstochowski, który nie kryje swojego rozczarowania.

To nie są nasze pierwsze spostrzeżenia, trochę negatywne. Bardzo byśmy prosili rządzących i decydujących, żeby było więcej transparentności, żebyśmy mogli naprawdę wiedzieć, jakie kryteria, wedle jakich norm jesteśmy wyceniani. Ja mogę tylko powiedzieć, że powiat częstochowski jest bardzo dużym powiatem, jest 16 gmin, z czego tylko sześć otrzymuje wsparcie finansowe. W zasadzie bardzo słabo zostaliśmy spostrzeżeni, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową – w tej sprawie 600 km dróg i tak w zasadzie zainteresowania w tym kierunku niewiele, dlatego zwracamy się z apelem o solidarne potraktowanie, o transparentne potraktowanie i o w miarę równie, zgodne z kryteriami.

Powiat częstochowski otrzymał wsparcie na jeden projekt w wysokości 850 tys. zł:

Każdy wójt, burmistrz, starosta, prezydent powinien wiedzieć, jak został oceniony, dlaczego tak został oceniony. Ja rozumiem, że ścieżki odwoławcze tu nie będą funkcjonowały, ale to nie jest honorowe rozwiązanie, żebyśmy wszyscy mieli tak poważne wątpliwości co do dystrybuowania tymi środkami. Myślę, że jesteśmy tu przedstawicielami faktycznego samorządu regionu częstochowskiego, wszyscy staramy się solidarnie pracować, współpracować między sobą, ale potrafiliśmy też odpowiedzieć na dręczące nas pytania, bo my dzisiaj tak naprawdę nie mamy wiedzy, w jaki sposób ktoś dysponuje tak potężnymi kwotami, są różne pomysły. Myślę, że jeszcze jest czas na refleksję a przed świętami, przed nowym rokiem zawsze tego czasu nam wiele potrzeba, może ktoś się nad tym zastanowi

– dodaje Krzysztof Smela. Pod apelem podpisała się również Bożena Wieloch – wójt gminy Lipie. Do tej gminy nie trafią żadne środki.

Ja chciałabym się z Państwem podzielić swoimi troskami, ale też i obawami ze względu na to, że mieszkańcy gminy Lipie nadal będą pili wodę z rur azbestowo-cementowych, ponieważ gmina Lipie znalazła się pośród pięciu gmin, które nie otrzymały dofinansowania z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Nasi mieszkańcy czują się rozżaleni i chcielibyśmy znać odpowiedź na pytanie: dlaczego zostali pominięci właśnie w tym drugim rozdaniu środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych? Chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na te pytanie a ta odpowiedź mieszkańcom się należy.

Częstochowa złożyła do RFIL wnioski o dofinansowanie aż 21 projektów, a dostała środki na realizację czterech zadań:

Samorządy północnej części województwa śląskiego są ze sobą na dobre i na złe, jeżeli mamy do podzielenia pieniądze z Unii Europejskiej, czyli mamy możliwość zaspokajania potrzeb naszych mieszkanek i mieszkańców, to współpracujemy ze sobą po to, żeby jak najwięcej tych potrzeb naszych mieszkanek i mieszkańców zaspokoić. Dzisiaj, kiedy czujemy, że chyba popełniono błąd, chyba coś nie do końca jest tak, bo przecież we wszystkich tych samorządach, których tutaj mamy koleżanki i kolegów, mieszkają mieszkańcy, płacą podatki, zbierają fundusze na wspólny nasz centralny budżet i z tego centralnego budżetu powinni też skorzystać wszyscy a przynajmniej w jakiejś równomierności, dlatego mimo tego, że dzisiaj nie jest dobrze, że dzisiaj czujemy, że coś jest źle, też jesteśmy ze sobą.

Mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Z pierwszej transzy z RFIL samorząd częstochowski otrzymał 25,1 mln zł. Z drugiej 7,5 mln:

Mam nadzieję, że wszyscy nas zrozumieją. My tu nie jesteśmy po to, żeby upominać się o swoje. My tu jesteśmy po to, żeby upominać się o to, co należy do naszych mieszkanek i mieszkańców – mieszkanek i mieszkańców mieszkających w naszych samorządach. My jesteśmy tylko i wyłącznie pośrednikiem jako samorządowcy tych środków, które powinny trafić i zaspokoić potrzeby naszych mieszkanek i mieszkańców.

Dodajmy, że Częstochowa otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację łącznie czterech projektów. To przebudowa ronda w ul. Legionów oraz termomodernizacja trzech szkół: SP 17, LO VIII Samorządowego i LO Norwida.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj