Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rusza w Częstochowie nowa edycja Wolontariatu Koleżeńskiego. Jesteśmy jednym z czterech miast w Polsce

Facebook Twitter

Po dłuższej przerwie wraca w Częstochowie innowacyjny program, który ma wesprzeć osoby ze spektrum autyzmu. Będzie to nowa edycja Wolontariatu Koleżeńskiego. Dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON, uczestnicy będą mogli poznać nowych znajomych, a może przyjaciół.

fot. Pixabay

Wspólnie spędzą czas, mogą wtedy dzielić swoje pasje i nawiązać lepsze relacje społeczne.

Gabriela Dorożyńska: Ideą jest wsparcie osób ze spektrum autyzmu w pokazywaniu relacji koleżeńskich. W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że osoby ze spektrum autyzmu są nieobecne, zamknięte w swoim świecie, obojętni na innych ludzi, przedstawia się je jako osoby unikające kontaktów społecznych, który emocje trudno odczytać. Coraz częściej specjaliści wypowiadają się nie o autyzmie w kategoriach zaburzenia, a innego procesu rozwoju człowieka. Osoby ze spektrum autyzmu mają swój temperament, sposób przeżywania emocji, indywidualne potrzeby i marzenia, jak każdy z nas.

Jak mówi Gabriela Dorożyńska, dla młodych uczestników najważniejsze jest nawiązywanie relacji wśród rówieśników. Dla osób w spektrum to najczęściej duży problem. Częstochowa jest jednym z 4 miast w Polsce, w których jest realizowany Wolontariat Koleżeński Mary i Max.

Jak to działa?

Gabriela Dorożyńska: Staramy się dobrać uczestników i wolontariuszy w pary biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, charakter, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Program polega na regularnych spotkaniach tak dobranych osób przez okres minimum 8 miesięcy, same decydują jak spędzają czas. Spotkania mogą obejmować wspólne wyjścia np. do kina, kawiarni, pizzerii. Będziemy się starać pozyskiwać vouchery do tych miejsc. Warto bliżej poznać osoby ze spektrum, by dostrzec tę różnorodność ich osobowości, łatwiej nam zrozumieć i zaakceptować drugiego człowieka, gdy otworzymy się na niego i damy mu szansę, aby zaprosił nas do swojego świata.

Wzorem poprzednich lat, organizatorzy są na etapie poszukiwania wolontariuszy. Te osoby zostaną dobrane do podopiecznych, którym mogą pomóc. Ruszył już system szkoleń osób, które zaangażują swój czas w programie:

Gabriela Dorożyńska: Do udziału w programie zapraszamy dwie grupy osób. Pierwsza grupa to uczestnicy, zapraszamy osoby, które mają minimum 14 lat, posiadają diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, co ważne – są świadome swojej diagnozy i akceptują ją, posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności, mieszkają w Częstochowie lub w mieście dobrze z nim skomunikowanym

– zachęcała do kontaktu w sprawie wolontariatu Gabriela Dorożyńska ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj