Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rocznica napaści Sowietów na Polskę. Złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza

Facebook Twitter

Złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza zainaugurowano wczoraj (17.09.) w Częstochowie 80 rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Główne uroczystości odbędą się 22 września, niedzielę o godz. 11.15 na Skwerze Zesłańców Sybiru (za budynkiem Starostwa Powiatowego).

Później uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego, gdzie o 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków. Organizatorem wydarzeń rocznicowych jest Urząd Miasta Częstochowy oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow, przekroczyła wschodnią granicę Polski na całej długości. Nasz kraj zaatakowany 1 września przez Niemców, a kilkanaście dni później przez ZSRR miał ponownie zniknąć z map Europy. Na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Tego dnia odbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie z udziałem Oddziałów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj