Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Projekt EcoViral po raz pierwszy w Częstochowie

Facebook Twitter

Młodzieżowa Rada Miasta wraz z Fundacją Rozwoju ,,Pepiniera" zainicjowały akcję o nazwie „EcoViral".

W jej ramach do dzieci ze szkół podstawowych trafiło prawie 600 sadzonek drzew. Docelowo więc akcja zazieleni Częstochowę.

Natalia Socha: Akcja ma za zadanie edukować uczniów, wpajać im, że drzewa są bardzo potrzebne w naszym mieście, w naszym życiu, bo dają dużo tlenu i są ekologiczne. Do naszej akcji włączyło się około 30 szkół oraz sama akcja cieszyła się bardzo dużą ilością osób.

– mówi Natalia Socha, rzecznik Młodzieżowej Rady Miasta w Częstochowie. Celem jest edukacja proekologiczna dzieci ze szkół podstawowych.

Uczniowie mogą dowiedzieć się, jak ważne dla człowieka i całego ekosystemu są drzewa, szczególnie w mieście. Wymiar ekologiczny to nie wszystko, ważny jest aspekt edukacyjny:

Rafał Piotrowski: W ostatnim tygodniu roku szkolnego zazielenił się Plac Biegańskiego, a w najbliższych dniach będą się zmieniały dzięki kilkuset sadzonką – częstochowskie szkoły podstawowe. Myślę, że to jest bardzo ładna inicjatywa. No i oczywiście wkraczamy powolutku w zielone, ale mam też nadzieję, że w bezpieczne wakacje we wszystkich częstochowskich szkołach. Myślę, że nie trzeba było bardzo mocno zachęcać. Kilkaset dzieciaków ze szkół podstawowych z opiekunami przyjechało jeszcze mimo gorącego placu Biegańskiego. Im więcej zieleni, tym więcej właściwej temperatury w samym mieście.

– mówi Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Akcja „Eco-Viral” promuje wśród dzieci postawy, które zachęcą je do dbania o środowisko.

Krzysztof Matyaszczyk: Były rozdawane drzewa przedstawicielom częstochowskich szkół, aby również na terenie częstochowskich szkół były fajne miejsca zacienione, takie, w których dobrze się spędza wolny czas i żeby też i w młodych ludziach wyrobić przekonanie, że zielenią się trzeba opiekować, trzeba o nią dbać i wtedy ona na pewno odda wszystko to, co ma w sobie najlepsze. Staliśmy na placu Biegańskiego w szczerym słońcu, zatęskniliśmy za cieniem drzew. Także mam nadzieję, że wszystkie drzewa, które dzisiaj trafiły do szkół, do młodzieży, zostaną zasadzone, będą dobrze zaopiekowane i już niedługo dadzą cień tym, którzy będą chcieli z niego korzystać.

– mówi Krzysztof Matyaszczyk, Prezydent Częstochowy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024