Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Problemy z opałem są wszędzie, a jak radzą sobie Rędziny?

Facebook Twitter

Temat węgla przy zimowej pogodzie i powracających przymrozkach, pozostaje zagadnieniem numer jeden. Samorządy starają się pomóc mieszkańcom, namawiając też firmy do komercyjnego zajęcia się handlem opałem.

Potrzeb jest sporo, węgla bardzo mało

– usłyszeliśmy od wójta Rędzin.

Paweł Militowski: Wiele osób, samorządów i mieszkańców spodziewało się, że ten węgiel bardzo szybko dotrze na miejsce docelowe. Postanowiliśmy pomóc mieszkańcom, poprosiliśmy też jedną z osób, która otworzyła taką działalność. Na terenie naszej gminy nie było w ogóle składu węglowego. Ten produkt jest potrzebny. Osoba otworzyła ten punkt na prośbę naszego samorządu, zaczęła sprzedawać. Sprzedawała też w ilości półtorej tony, czyli identycznie jak tutaj były założenia rządowe. Udało się rozprowadzić znaczną ilość tego produktu. Umowa została podpisana, na razie -z tego co wiem – jednostronnie. Czekamy z niecierpliwością, żeby była dwustronnie podpisana. Czekamy na ten produkt.

Komercyjnie pozyskany węgiel w gminie rozprowadzono w cenie gwarantowanej również w rządowym programie

– mówi wójt Paweł Militowski. Więcej opału jednak nie ma. Węgiel do Rędzin ma dotrzeć z Opola, prawdopodobnie będzie to importowany kruszec z Tajlandii. Do pobliskich miejscowości dostarczane są też mieszanki z Tanzanii i Indonezji. Sporo jest nadal niewiadomych, gdy mieszkańcy wciąż czekają aby ogrzać domy:

Paweł Militowski: Założenia są, że u nas ma produkt dotrzeć koło 19, w jakich ilościach i czy będzie problem, słyszę z innych samorządów, że nie dociera w tych ilościach, które są zarezerwowane. Ilości, które miałaby do nas dotrzeć, to mówimy o około 600-700 tonach produktu, o który mieszkańcy proszą. Mimo wszystko jest dosyć dużo wniosków. Spodziewałam się mniejszej ilości. Nasz gmina jest w większości zgazyfikowana, ale zapotrzebowanie jest spore.

Rędziny podobnie jak Częstochowa same nie przystąpiły do realizacji rządowego programu preferencyjnych zakupów węgla. Dystrybucję dla mieszkańców wykonuje na tym terenie firma z branży węglowej. Informował nas wójt Paweł Militowski.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj