Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 1,5 tys. osób z zagranicznym paszportem otworzyło u nas działalność

Facebook Twitter

Cudzoziemcy coraz bardziej aktywni ocenia ZUS, który podliczył nową zakładaną przez przyjezdnych działalność gospodarczą. W tym roku w skali kraju to ponad 25,5 tys. firm, a w Śląskim działalność podjęło ponad 1,5 tys. osób z zagranicznym paszportem.

fot. Credit Commerce/ Pixabay

Osiedlający się na naszym terenie zagraniczni przedsiębiorcy, w tym Ukraińcy tworzą więc nowe miejsca pracy

– ocenia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Beata Kopczyńska: Pod koniec czerwca w województwie śląskim było ich ponad 86 tys.. Obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym kraju, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy. Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła historyczną barierę miliona osób. Szczegółowo przyglądamy się tym danym od kilku lat. W ostatnim czasie polski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla obywateli innych państw, szczególnie dla Ukraińców.

Jak informuje Beata Kopczyńska, rzecznik ZUSu w regionie, najwięcej obcokrajowców w województwie zarejestrowano w Chorzowie i okolicach, ale na drugim miejscu pod tym kątem jest Częstochowa. Nasz lokalny oddział ma zgłoszenia prawie 16 tys. obcokrajowców. Najwięcej pracuje u nas Ukraińców:

Beata Kopczyńska: Największą grupę obcokrajowców już od lat stanowią właśnie obywatele Ukrainy. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców. Drugą liczną grupą obcokrajowców przyjeżdżających do Polski, by podjąć tu legalną pracę, są obywatele Białorusi. Większość cudzoziemców, bo prawie 60%, to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną działalność albo pracują na umowach-zleceniach.

Zusowskie statystyki z rynku pracy przybliżała nam Beata Kopczyńska ze śląskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj