Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policja konna z Częstochowy i Chorzowa tworzy już jedną, wspólną jednostkę

Facebook Twitter

Ogniwa konne zostały połączone w całość, stacjonują głównie na naszym terenie, ale patrole konne będą wykorzystywane także poza Częstochową.

Przybyło już wierzchowców w służbie, nadal potrzebni są jeźdźcy w mundurze:

Planowane jest docelowo 14 etatów jeźdźców i 12 koni. W chwili obecnej mamy 12 etatów i 10 jeźdźców. Dwa etaty zostaną uzupełnione. Posiadamy 11 koni. Komenda Wojewódzka na ten rok planuje zakup jednego konia. W ramach tej centralizacji policjanci, którzy na co dzień pracowali w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie dostali propozycję przejścia tutaj do Częstochowy. Cztery osoby są tutaj razem z nami i wspólnie tworzymy ogniwo policji konnej.

– mówi podinsp. Rafał Zemła, zastępca naczelnika wydziału prewencji w miejskiej komendzie.

Policyjna służba w siodle, to praca szczególnie odpowiedzialna, mówi mł. asp. Agnieszka Mordal, policjantka konna z wieloletnim stażem:

Najtrudniejsze jest to poświęcenie, praca z tymi zwierzętami, zgranie się przede wszystkim całego zespołu (…). Teraz jest nas dwunastka, żeby zorganizować współpracę, trzeba dużo ćwiczeń, szkoleń i czasu. Naszym podopiecznym zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Praktycznie za każdym razem, gdy jedziemy w służbę do patrolu czy zabezpieczenia, musimy na każdym kroku uważać, mieć oczy dookoła głowy i przewidzieć co zwierzę może lub chce zrobić. Ważna właśnie jest ta więź policjanta z tym koniem, i aby potrafił czytać jego zachowania.

Docelowo ogniwo ma liczyć od 12 do 14 jeźdźców. Aktualnie 10 policjantów opiekuje się 11 końmi.

Połączenie dwóch sekcji konnych w śląskiej policji ma pozwolić na lepsze wykorzystanie jej zasobów i możliwości.

Byliśmy jedynym województwem, które miało dwa ogniwa na terenie. W chwili obecnej w ramach centralizacji jesteśmy już komendą miejską, która posiada jednostkę policji konnej na Śląsku, a w całej Polsce jest sześć takich zespołów. Scentralizowanie miało na celu przede wszystkim zwiększenie mobilności wykorzystanie konia w służbie patrolowej jak również zabezpieczenia imprez masowych. Łatwiej teraz zaplanować służby zarówno patrolowe oraz udział większej ilości jeźdźców, w trakcie zabezpieczenia imprez masowych w szczególności tych podwyższonego ryzyka jak

– dodaje podinsp. Rafał Zemła. Nad wyszkoleniem i codzienną służbą czuwa kierownik ogniwa konnego asp. sztab. Karol Molęda.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj