Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pół tysiąca żołnierzy dotrze dziś do Częstochowy

Facebook Twitter

W XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy maszerują też żołnierze ze Stanów Zjednoczonych. Około 13.30 powinniśmy spodziewać się przemarszu żołnierzy Alejami w kierunku Jasnej Góry. Pielgrzymka wojskowa co roku przyciąga tu rzesze mieszkańców, którzy witają żołnierzy w Częstochowie.

Tak będzie i tym razem, oficjalne powitanie oraz złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza w przeddzień Święta Wojska Polskiego zapowiedziały też władze miasta. To zaplanowano na ok 13.45. A sama pielgrzymka tak jak powiedziałaś, liczy 500 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

W tym grupa 80 żołnierzy zagranicznych z USA, Niemiec, Słowacji, Litwy i Chorwacji. Żołnierze wyruszyli z warszawy 5 sierpnia z katedry polowej, na Placu Zamkowym dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została tylko raz odwołana z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli Amerykanie i Słowacy. W kolejnych latach w wojskowej pielgrzymce brali udział żołnierze Bundeswehry, Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2020