Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Olimpiada Przełam Bariery: To nie rywalizacja jest najważniejsza, a integracja i dobra zabawa [FOTO]

Facebook Twitter

Olimpiada Przełam Bariery odbywa się w mieście cyklicznie. To impreza, która nie tylko wspiera rozwój fizyczny osób z niepełnosprawnościami, ale także integracja, możliwość spotkania się z przyjaciółmi poza murami szkoły czy ośrodka.

Olimpiada Przełam Bariery

Olimpiada Przełam Bariery w Częstochowie. Podczas zimowej edycji imprezy po raz kolejny w sporcie sprawdzili się uczniowie z niepełnosprawnościami. 30 placówek szkolnych we wtorek (12.12.) wzięło udział w halowych zawodach pod hasłem „Przełam Bariery”. Dzieci i młodzież do Hali Sportowej Częstochowa zaprosiło miasto, Huta Liberty oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Olimpiada w sezonie letnim plenerowa, a w zimie pod dachem, niezmiennie promuje czynny wypoczynek i aktywność na co dzień – mówi Marcin Mazik z częstochowskiego MOSiR-u.

Marcin Mazik: Integracja przede wszystkim. Dzieci, młodzież ale także osoby dorosłe na co dzień przechodzą szereg zabiegów rehabilitacyjnych czy też nauka w szkołach specjalnych czy też ośrodkach, stowarzyszeniach. Tam właśnie na co dzień ten czas spędzają, a my chcemy ten czas troszeczkę urozmaicić, żeby wyszły te osoby z tych murów, aby opiekunowie też trochę odetchnęli, aby zobaczyć coś nowego, odwiedzić obiekt sportowy. Aby spotkać się też z kolegami, koleżankami, porywalizować, choć ta rywalizacja jest zacięta – to nie najważniejsza.

Olimpiada Przełam Bariery to akcja wspierająca rozwój fizyczny

To również wspieranie aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami.

Ewelina Barucka: Bardzo byliśmy zadowoleni z olimpiady, wniosła ona bardzo dużo optymizmu. Nasi podopieczni spotkali się przede wszystkim ze swoimi znajomymi, z którymi też chodzili do szkół, do innych placówek i to też dla nich było najważniejsze, że mogli się z wszystkimi spotkać.

Monika Kleber: W zeszłym roku też braliśmy udział, wiemy że jest fajnie, nasi uczestnicy są bardzo zadowoleni, bo też są tu fajne konkurencje. Jeśli chodzi o ruch – to bardzo fajna motywacja, żeby brać udział w ćwiczeniach takich choćby u nas w placówce, bo przecież oni też przygotowują się do tych zajęć, zawodów.

W czasie takich imprez rywalizacja schodzi na dalszy plan

Rywalizację oceniały Ewelina Barucka i Monika Kleber – instruktorki terapii zajęciowej z Fundacji Oczami Brata. Wśród uczestników rywalizowali też podopieczni pięciu ośrodków, stowarzyszeń i szkół specjalnych.

To impreza, gdzie wygrywał każdy uczestnik, bo liczył się sam udział w zabawie, dodają Małgorzata Gągała – nauczyciel w specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie, a także mama jednego z uczestników olimpiady.

Małgorzata Gągała: Nasi wychowankowie bardzo chętnie tutaj przyjeżdżają, bardzo lubią rywalizować. Mają też tutaj swoich znajomych, z innych ośrodków, innych szkół. Fajnie się bawią, mają okazję się sprawdzić w różnych konkurencjach, jest to dla nich fajne przeżycie, duża radość.

Dzieci miały ogromną frajdę – co podkreślali ich rodzice. – Dla wózkowych dzieci to niesamowite wydarzenie – mówili.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj