Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od początku czerwca Częstochowa stanie się miastem uniwersyteckim!

Facebook Twitter

Akademia im. Jana Długosza po latach starań i oczekiwań zmienia nazwę na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Rozporządzenie o powołaniu takiej uczelni podpisał w środę (16.05.) w AJD Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Co o częstochowskiej uczelni powiedział Jarosław Gowin?

Dla mnie to jest ogromny zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w tej uroczystości, złożyć swój podpis pod powołaniem w Częstochowie uczelni o statusie uniwersyteckim. Myślę, że to jest wielka szansa i dla uczelni i dla miasta, nawet dla całego subregionu częstochowskiego. To jest efekt dziesiątek lat starań, a przede wszystkim efekt bardzo wysokich osiągnięć tutejszych naukowców.

Władze uczelni w Częstochowie podkreślają ogromne szanse, jakie stwarza taka zmiana. Plany rozwoju, otwieranie nowych kierunków i dalsze działania na rzecz pozyskiwania studentów. Aktualnie wraz z doktorantami jest ich w Akademii ponad 4 tysiące. Co teraz?

Jest kilka propozycji, ale dla nas bardzo ważne są te kierunki, które teraz powstały – prawo, pielęgniarstwo. Tak, żeby miały możliwości rozwoju. Nie będziemy w tym momencie wzmacniać nadmiernie dydaktyki. Chociaż na pewno do nowych kierunków też się przygotowujemy. Ustawa daje duże możliwości, żeby pewne rzeczy przemodelować. Nasza uczelnia potrzebuje zmian, to jest naturalna tendencja. Będziemy nad tym myśleć, kiedy pojawi się wykaz dyscyplin. Teraz ważny będzie rozwój nie jednostek, takich jak wydziały, a dyscyplin w ramach dużej jednostki, jaką będzie uczelnia – zapowiada prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor AJD.

Jak mówił podpisując swoje rozporządzenie wicepremier Jarosław Gowin, zyskają studenci, kadra naukowa, ale i miasto, jako poważniejszy w skali kraju ośrodek akademicki:

Przede wszystkim to będzie dużo większy prestiż, dużo większe szanse na zwiększenie współpracy międzynarodowej. Na pewno też do Częstochowy chętniej przyjeżdżać będą wybitni naukowcy z głównych metropolii akademickich, żeby pracować w Częstochowie, a nie na przykład w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu. Życzę wszystkim tego, żeby uczelnia kształciła tak, jak do tej pory. Kształciła w sposób, który otwiera drogę przed młodymi ludźmi do spektakularnej kariery zawodowej.

Absolwenci, którzy już za chwilę podejdą do egzaminu dyplomowego, mimo, że zaczęli naukę na Akademii Jana Długosza, zdobędą uniwersytecki dyplom. Wszelkie formalne zmiany na AJD zostaną wprowadzone po 1 czerwca:

Rozwijamy się cały czas, stawiamy sobie już kolejne cele. Ta zmiana to jest to tylko powód do radości. Jeżeli chodzi o pracę to ona trwa. Absolwenci, którzy podejdą do egzaminu dyplomowego po 1 czerwca, otrzymają dyplom uniwersytetu – dodaje rektor uczelni, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Będzie też święto studentów i całej uczelni już pod szyldem Uniwersytetu. Rektor zapowiada takie wydarzenie na 20 czerwca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024