Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nagalewski: „To paradoks, ubodzy płacą dużo za ogrzewanie”. Od wtorku nowe zasady „Czystego Powietrza”. Kto skorzysta?

Facebook Twitter

Nowy rok to nowe zasady przyznawania dotacji w programie "Czyste Powietrze". Zmiany zaczną obowiązywać od wtorku, 3 stycznia. Co się zmieni w programie?

Smog na Śląsku

Przede wszystkim zwiększają się kwoty dotacji, nawet dwukrotnie

– mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego:

Emil Nagalewski: Zwiększają się też progi uprawniające do skorzystania z dotacji w programie „Czyste Powietrze”. Od początku stycznia będą mogły z dotacji korzystać osoby nieco bardziej zamożne. Bo już o rocznych dochodach w wysokości 135 tys. zł. Wcześniej było to 100 tys. zł rocznie. Program „Czyste Powietrze” w tej nowej odsłonie umożliwia tez korzystanie z dotacji osobom na ocieplanie budynków, tym, które korzystały wcześniej z dotacji na wymianę źródła ciepła. Po raz drugi można złożyć wniosek.

Dodatkowo przewidziano premie dla tych, którzy ocieplą swoje domy:

Emil Nagalewski: Premie dla tych osób, które ocieplą swój dom w taki sposób, żeby to zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się o co najmniej 40%. To też jest taki kierunek, który jako Polski Alarm Smogowy popieramy. Wydaje nam się, że to, co najważniejsze w tym momencie, to, żeby ocieplać te domy, energia jest droga. Niewykluczone, że te ceny się nie zmienią, a być może będą rosły w przyszłości. Jedyną sensowną rzeczą jest ocieplanie naszych domów, żeby tę energię oszczędzać, bo w ten sposób tych pieniędzy w naszych budżetach domowych zostanie więcej i chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Na jakie konkretnie dotacje mogą liczyć mieszkańcy od 2023 roku?

Emil Nagalewski: Do tej pory te osoby z tego podstawowego progu, mogły liczyć na dotację w wysokości 30 tys. zł. Teraz mogą liczyć nawet na 66 tys. W przypadku osób najuboższych, do tej pory było to 69 tys. zł, od tego roku, jeśli to będzie pompa ciepła i docieplenie budynku to nawet 135 tys. zł. Niestety problemem w przypadku tych osób najuboższych cały czas jest to, że nie ma dobrego programu refinansowania. W tym momencie mamy do czynienia z taką paradoksalną sytuacją, że osoby zamożne, które mają ocieplone budynki, ogrzewają swoje domy nowoczesnymi pompami ciepła, mają rekuperację, fotowoltaikę, wydają na ogrzewanie rocznie kilkaset złotych. Natomiast osoby najuboższe wydają nierzadko kilkanaście tysięcy złotych na to ogrzewanie, żeby te domy porządnie ogrzać. To jest takie najpoważniejsze wyzwanie. W najbliższym roku, najbliższych latach.

Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024