Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mural Żołnierzy Wyklętych odsłonięty w Myszkowie

Facebook Twitter

W Myszkowie premier Mateusz Morawiecki odsłonił mural poświęcony żołnierzowi wyklętemu - kapitanowi Jerzemu Kurpińskiemu ps. „Ponury”. Miejsce muralu nie jest przypadkowe.

fot. zsp1myszkow.szkolnastrona.pl/

To właśnie w Myszkowie w 1944 roku oddział „Ponurego” rozbił niemiecki obóz szkoleniowy w odwecie za pacyfikację Mrzygłodu sąsiadującego z Myszkowem:

Mateusz Morawiecki: Jestem przekonany, że twarz Jerzego Kurpińskiego jaśnieje. Ona jaśnieje, dlatego że po pierwsze to, o co walczył, zostało wywalczone – Polska jest niepodległa, po drugie jego twarz jaśnieje, dlatego że pamięć o nim jest żywa i on żyje nie tylko w naszych sercach, ale także jego ideały dzisiaj wyznaczają drogę na przyszłość. Jego twarz jaśnieje, bo widzi, że Polacy dzisiaj zachowują się tak jak trzeba w obliczu wojny na Ukrainie

– mówił premier Mateusz Morawiecki.

fot. zsp1myszkow.szkolnastrona.pl/

Inicjatorką powstania muralu była Jadwiga Wiśniewska. Europarlamentarzystka od 7 lat organizuje w województwie śląskim Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, w którym wzięło udział dotychczas blisko 2 tys. uczniów.

Jadwiga Wiśniewska: Przed nami byli Ci, którzy nie bali się totalitaryzmu ani niemieckiego, ani komunistycznego. Żołnierze podziemia antykomunistycznego po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i tak jak „Ponury” kapitan Kurpiński, który był niezwykle dzielnym żołnierzem – 10 żołnierzy i on doprowadzili do rozbicia obozu szkoleniowego Wehrmachtu w Myszkowie. Tylko 2 czy 3 było rannych, po stronie niemieckiej liczby były ogromne

– mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska. Mural znajduje się na ścianie przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Myszkowie.
Uroczystego jego odsłonięcia dokonała wraz z premierem i europosłanką – Patrycja Słocińska, która zwyciężyła ostatnią edycję historycznego konkursu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj