Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Minęły 72 lata od tragicznych zdarzeń w Gnaszynie

Facebook Twitter

Mieszkańcy o tym nie zapomnieli. 24 kwietnia 1944 roku o godz. 10.00 rano w Gnaszynie (obecnie dzielnicy Częstochowy) Niemcy dokonali egzekucji dziesięciu Polaków. Skazano ich na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk tych, którzy udzielali pomocy partyzantom.

W niedzielę (24.04.) uczczono pamięć powieszonych zakładników. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Gnaszynie odprawiono mszę świętą, a w miejscu egzekucji złożono kwiaty i zapalono znicze.

W 1944 roku szubienicę ustawiono na wzgórzu, a wokół niej niemieccy żandarmi zgromadzili mieszkańców Gnaszyna i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie. Gestapowcy byli niezwykle perfidni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję…
Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce.

Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy tu stracili swoje życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.

Uroczystości upamiętniające egzekucję były: Związek Kombatantów RP i BWP Zarząd Okręgowy, Rada Dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza, Urząd Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj