Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konkurs Malarski im. Mariana Michalika. Ruszyła 7. edycja wydarzenia, które przygotowuje MGS

Facebook Twitter

W Częstochowie dla młodych artystów ogłoszono Konkurs Malarski im. Mariana Michalika. Miejska Galeria Sztuki zaprasza do udziału w nim już po raz siódmy. Szuka nowych talentów, czeka też na prace na zadany temat - w tym roku to: Obecność.

Konkurs po raz pierwszy ogłoszony został w 2001 roku (odbywa się jako triennale). Każda edycja jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest młoda polska sztuka? Konkurs nie dąży do ciągłego zmagania się z definicją malarstwa, ale promuje je jako dziedzinę tradycyjną, z utrwaloną w historii sztuki pozycją, dziedzinę będącą najlepszym punktem odniesienia w ocenie talentu i rzemiosła młodych twórców.

– piszą organizatorzy.

Można zgłosić jeden obraz, a maksymalnie trzy prace konkursowe. Obrazy są przyjmowane elektronicznie do 15 września. Nad dziełami pochyli się później profesjonalne konkursowe jury, a w lutym twórczość młodych malarzy trafi na wystawę w salach Miejskiej Galerii Sztuki.

Mistrzostwo formy patrona Konkursu, indywidualny styl wynikały przede wszystkim z talentu, ale też w znacznej mierze z wielkiej pracowitości i wytrwałości w dążeniu do samodoskonalenia. Ale nie da się zaprzeczyć, że jest w tej twórczości znacznie więcej, niż tylko doprowadzony do perfekcji warsztat – siła wyrazu, intelekt, metafora. I właśnie te wartości – warsztatowe i intelektualne – chcemy w młodych twórcach zaszczepić. Służyć temu ma także dodanie w siódmej edycji tematu wiodącego – OBECNOŚĆ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023