Jeździmy chętniej i częściej tramwajem i autobusem. MPK spodziewa się rosnącej fali pasażerów
Miejski Zarząd Dróg podsumował aktywność pasażerów częstochowskiej komunikacji. Korzystamy w dużej mierze z publicznych przejazdów, liczba pasażerów rośnie o 16%.

Szacowany czas czytania: 01:16
Na skutek zmian w organizacji ruchu, dużych korków czy problemów na drogach w trakcie remontów, przesiadamy się częściej do autobusów i tramwajów.
Maciej Hasik: Zainteresowanie transportem miejskim zauważalnie wzrosło. Liczba pasażerów wzrosła rok do roku o ponad 16%, osiągając szacunkowo w roku bieżącym łącznie 36,3 mln. To niewiele mniej niż populacja Polski. Dla porównania w 2019 z linii obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika skorzystało 31,1 mln osób. W 2019 roku było to niespełna 103 tys. przejazdów dziennie, a obecnie średnia frekwencja sięga 124 tys.
Jak podaje MPK, przybyło głównie pasażerów w dni robocze, a w tramwajach wzrost liczby pasażerów może utrzymać się też w kolejnym roku. Przy objazdach, tramwajem przejedziemy po prostu najszybciej, między północą, a południem Częstochowy.
Maciej Hasik: Nie ulega wątpliwości, iż zainteresowanie komunikacją miejską zdecydowanie wzrosło, w przypadku dni roboczych o ponad 20%, w soboty wzrosty frekwencji był kilkunastoprocentowy. Spadła natomiast liczba pasażerów podróżujących w niedzielę i święta. Zbiegło się to z wprowadzeniem ogólnopolskiego zakazu handlu, wysokie ceny paliw i innych opłat eksploatacyjnych pojazdów prywatnych.
Jak dodaje Maciej Hasik, rzecznik MPK w Częstochowie, przewoźnik ma rosnącą liczbę podróżnych, dzięki uruchomieniu komunikacji do sąsiednich gmin: Woli Kiedrzyńskiej, Wierzchowiska, Wancerzowa i Mstowa.
Zobacz także: