Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Indeks Zdrowych Miast. Częstochowa dopiero 61. na 66 sklasyfikowanych miast

Facebook Twitter

Jak żyje się w Częstochowie? Powstało cykliczne, ogólnopolskie badanie pn. Indeks Zdrowych Miast. Porównuje jakie warunki dla zdrowego życia obywateli tworzą polskie miasta. Uwzględniono w nim: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, szkolnictwo, rynek mieszkaniowy, infrastrukturę i środowisko czy ankiety do mieszkańców i władz lokalnych. Jak wypadliśmy?

Indeks Zdrowych Miast
fot.mat.prasowe

Indeks Zdrowych Miast

Raport przygotowano przy udziale ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED.

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast nie mogą być szczególnie krzepiące dla władz Częstochowy i samych mieszkańców. Uwzględniając wszystkie kategorie, najlepszy wynik ponownie uzyskała Warszawa. Na drugim miejscu jest Bielsko- Biała, a na trzecim – Sopot. Miasta z czołówki poprawiły swoje wyniki.

Z naszego województwa załapały się do drugiej dziesiątki: Tychy, Gliwice i Katowice, ale Częstochowa wylądowała w rankingu na 61 miejscu, na 66. sklasyfikowanych miast. Zdobyła w badaniu zaledwie 23,9 punktów. 100 punktów oznacza teoretycznie miasto idealne, które byłoby liderem we wszystkich kategoriach oceny. Zwycięska Warszawa ma tych punktów 69. Jest zatem co doganiać.

Druga edycja Indeksu Zdrowych Miast to rezultat wspólnego zaangażowania w poprawę kondycji polskich miast na prawach powiatu, a także dowód rosnącej świadomości samorządów, piszą autorzy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024