Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Duże pielgrzymki lipcowe w Częstochowie – spory ruch pieszych spodziewany w mieście

Facebook Twitter

W lipcu w Częstochowie i na Jasnej Górze spodziewamy się 34 pielgrzymek, część z nich bardzo licznych. Pojawią się jeszcze pielgrzymi poza grupami zorganizowanymi. Sezon na pielgrzymowanie do naszego miasta trwa od czerwca, a po ubiegłorocznych ograniczeniach ruch pątniczy odżywa.

Łącznie do naszego miasta przyjdzie lub przyjedzie na rowerze, rolkach lub koniach blisko 5 tys. osób. Poszczególne grupy mają liczyć – według zapowiedzi organizatorów – od kilkunastu do 300 uczestników. Największa w lipcu Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę ma liczyć cztery grupy po 300 osób. Oczywiście to tylko grupy zapowiedziane, do tego Częstochowa będzie gościć jeszcze pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymki grup przybywających samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

Największej liczby pątników możemy spodziewać się 31 lipca z zapowiedzianą duża grupą górali z Bachledówki, Lipnicy Małej, Rabki Zdroju i Nowego Targu. Sporo pielgrzymów wejdzie też 15 lipca, gdy do Częstochowy dotrze piesza pielgrzymka poznańska oraz grupy z Gostynia i spod Myślenic. W lipcu kolejne grupy pielgrzymów to m.in. piechurzy z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Tychów, Radzionkowa, Lędzin oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Spodziewana jest też m.in. konna pielgrzymka z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa – z Wrocławia, biegowa z Tarnobrzegu oraz grupy rowerowe znad morza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj