Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy woda w kranie może ulec skażeniu koronawirusem?

Facebook Twitter

Czy woda z kranu nadaje się do picia? Pytają nas słuchacze, po tym jak media obiegły informacje z Paryża gdzie koronawirus przedostał się do ujęć wody, którą myje się ulice i podlewa ogródki.

Częstochowskie Wodociągi

Możemy czuć się bezpiecznie – zapewnia i Światowa Organizacja Zdrowia ale też częstochowskie Wodociągi. WHO w swojej najnowszej publikacji podkreślają, że dodatkowe środki ostrożności nie są potrzebne:

WHO informuje , że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa w wodzie pitnej. Koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków. Uważa się, że są odpowiedzialne za 10-20% wszystkich przeziębień i tzw. „infekcji grypowych”. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody takie jak: ozon, chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. Takie procesy jednostkowe są stosowane we wszystkich zakładach uzdatniania wody w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie, a w szczególności: ozonowanie i dezynfekcja podchlorynem sodu. Woda dostarczana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie spełnia zatem wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a w szczególności nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów.

Tematem zainteresowała się Katarzyna Fica. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.pwik.czest.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj