Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Barszcz Sosnowskiego szczególnie niebezpieczny latem. Pojawił się powiecie kłobuckim

Facebook Twitter

Uważajcie na Barszcz Sosnowskiego, letnie ostrzeżenie już skierowały do mieszkańców władze powiatu kłobuckiego. Warto pamiętać, że toksycznej rośliny, niebezpiecznej dla naszego zdrowia należy unikać. 

fot. pixabay.com

Barszcz Sosnowskiego pojawił się w powiecie kłobuckim

Rzeczywiście pojawiły się sygnały, że na terenie powiatu kłobuckiego występuje w niektórych miejscach Barszcz Sosnowskiego, trzeba więc zachować środki ostrożności zwłaszcza na terenach polnych oraz na nieużytkach. Aby wakacyjny spacer był bezpieczny, warto znać zasady postępowania, ostrzega Główny Inspektor Sanitarny.

Roślina może występować na skrajach pól, łąk i lasów, są więc na kontakt z nią narażone bawiące się dzieci. Do największej liczby poparzeń dochodzi latem, bo sprzyja mu wilgoć i wysoka temperatura. Rośnie też wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na łąkach. W soku i w olejkach rośliny występują substancje toksyczne. Może powodować zmiany skórne przypominające oparzenia, ale też nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

mat. prasowe/ GIS

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024