Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wójt Rędzin apeluje o wyrównanie finansowych strat z powodu zwolnienia lotnisk z podatków

Facebook Twitter

Wójt gminy Rędziny Paweł Militowski, zaalarmował rząd, parlamentarzystów i samorządy w sprawie drastycznego obniżenia dochodów własnych gminy. Ma na swoim terenie lotnisko i jest stratny w podatkach. 

Rędzin
Fot. redziny.pl

Wójt Rędzin apeluje o wyrównanie finansowych strat

Jest to związane z wejściem w życie wraz z początkiem roku 2022 nowelizacji w zakresie zwolnienia w całości z podatku od nieruchomości lotnisk użytku publicznego. Na terenie Rędzin funkcjonuje lotnisko cywilne administrowane przez Aeroklub Częstochowski.

Wójt Paweł Militowski dowodzi, że zwolnienie z podatku od nieruchomości lotnisk musi się wiązać z rekompensatami wyrównującymi utracony dochód gminom, które mają je na swoim terenie. Tylko w tym roku rędziński samorząd stracił ponad 2 mln zł.

W Polsce jest 50 gmin z lotniskami użytku publicznego wpisanymi do Rejestru Lotnisk Cywilnych i sytuacja w tych miejscowościach jest analogiczna do finansów Rędzin. Zwolnione z podatku od nieruchomości są: grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych takich obiektów.

To istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych przepisów. Stracone wpływy stanowiłyby istotną część budżetu i pomogłyby w rozwoju gminy

– argumentuje Paweł Militowski.

Wójt Rędzin zwrócił się do innych samorządów o poparcie w tej sprawie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj