Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważny temat: wsparcie sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim

Facebook Twitter

Za koordynację tego sektora w regionie odpowiada Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, który ściśle współpracuje z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej świadczącymi bezpośrednie wsparcie edukacyjne i finansowe w ramach swoich projektów.

Na początek JOWES czyli Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, działający przy Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. Rozmawiamy z kierownikiem ośrodka Arturem Szmaciarskim:

Jak można przystąpić do tego projektu?

-mówił Artur Szmaciarski, kierownik Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. O wsparciu sektora ekonomii społecznej rozmawiamy również z jego przedstawicielami. Pawła Bilskiego, ze Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”, pytamy jak doszło do założenia spółdzielni?

„Jasne, że Alternatywa 21” w Częstochowie to przykład na to jak można łączyć cel gospodarczy z misją społeczną, pomagania niepełnosprawnym. O początkach rozmawiamy też z innym założycielem spółdzielni socjalnej. Jak to się zaczęło w przypadku Spółdzielni Socjalnej Amonit Jura Sport Kultura mówi Andrzej Jakóbczak:

Szkolenia, doradztwo, ale też wsparcie finansowe. Na to można liczyć w Jurajskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej, jaki działa przy Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. Wystarczy mieć pomysł, taki jak na spółdzielnię socjalną „Jasne, że Alternatywa 21”. To klubokawiarnia. Czy znajduje swoich odbiorców?

– mówi Paweł Bilski ze Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”. Teraz spółdzielnia socjalna skupiona na sporcie. Czy na początkowym etapie działalności spółdzielni Amonit Jura Sport Kultura pojawiły się jakieś problemy?

-mówił Andrzej Jakóbczak, Amonit Jura Sport Kultura. Czy spółdzielnia „Jasne, że Alternatywa 21” korzysta z pomocy inny podmiotów? Mówi Paweł Bilski:

Tony wniosków, papierów, dokumentów? Nie, nie jest tak źle- słyszymy w spółdzielniach socjalnych. Czy formalności i biurokracja w prowadzeniu spółdzielni socjalnej jest trudna i uciążliwa?

Czego obawiano się przy zakładaniu klubokawiarni?

-mówi Paweł Bilski ze Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”. Andrzeja Jakóbczak ze Spółdzielni Socjalnej Amonit Jura Sport Kultura, pytamy czy warto zakładać taką działalność oraz o osiągnięcia, którymi spółdzielnia może się pochwalić.

Rozmawiał Paweł Stępniewski.

Kampania jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu pod nazwą „Współpraca się opłaca – koordynacja sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim”.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj