Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Waloryzacja rent i emerytur

Facebook Twitter

Emerytury i renty w górę, ZUS rozpoczyna waloryzację tych świadczeń.

fot. pasja1000/ Pixabay

Od 1 marca minimalna emerytura jest wyższa o 50,88 zł i wynosi 1250,88 zł brutto:

Co roku ustalany jest wskaźnik waloryzacji. Zależy on od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełny, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego tego roku

– informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lutego 2023