Ranking liceów i techników według Perspektyw

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! W tegorocznym Rankingu Perspektywy 2021 wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników. Na jakich miejscach sklasyfikowane zostały częstochowskie szkoły?

Ranking prześledziła Monika Sokołowska

Liceum Traugutta zostało najwyżej ocenione, uplasowało się na 15 miejscu w województwie śląskim i 165 w całym kraju. Swój wynik w porównaniu z rokiem poprzednim poprawił, aż o 31 pozycji. Drugą najwyżej sklasyfikowaną szkołą z Częstochowy jest IV Liceum im. Henryka Sienkiewicza. W województwie tuż za ” Trauguttem” – na miejscu 16, w kraju na 168. Ale II LO, w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem zaliczył spadek w ogólnopolskim rankingu aż o 57 miejsc. W pierwszej 30-stce (27 miejsce) znalazło się także I Społeczne LO im. Zbigniewa Herberta STO. Liceum Norwida dopiero na miejscu 34, na 35 liceum Słowackiego. Liceum Kopernika na miejscu 48, a na 105 Liceum Biegańskiego. W rankingu wojewódzkim sklasyfikowano łącznie 129 liceów.

Jak wygląda ranking techników w naszym województwie? Jak wypadamy na tle innych szkół?

W tym rankingu wzięto pod uwagę 131 techników. Najwyżej, bo na miejscu 19- stym w województwie znalazło się Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych. W rankingu ogólnopolskim sklasyfikowano je na 142 miejscu, i jest to duży progres, bo aż o 90 miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeszcze większy wzrost zanotował w rankingu głównym TZN – w 2020 roku zajął 437 miejsce, ale teraz 204. W województwie, TZN zajął 34 lokatę. Pozostałe częstochowskie technika sklasyfikowano w śląskiem w drugiej 50stce. M.in. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego na miejscu 74, czy Technikum nr 8 w Zespole Szkół Gastronomicznych na miejscu 87.

A Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty trzeci.