Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przy DPS-ie na Wyczerpach powstanie ogród botaniczny

Facebook Twitter

Ogród Botaniczny - nieduży, ale z prawdziwego zdarzenia - powstanie w Częstochowie. Jego budowę zapowiada Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Perasada, które działa od lat na Wyczerpach i aktywizuje głównie starsze osoby w dzielnicy.

fot. Capri23auto/ Pixabay

Mówi Anna Herman z Częstochowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Perasada:

Anna Herman: To dla nas ważna inwestycja, która powstanie przy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kontkiewicza 2. Chcemy do tego podejść edukacyjnie dla naszych dzieci, młodzieży oraz naszych podopiecznych. Co ciekawe, chcielibyśmy aby to nasi podopieczni oprowadzali grupy, które będą nas odwiedzać, więc będą przewodnikami po miniogrodzie. To też dodatkowa wartość tego projektu. Motywacja do poznania, nauczenia się wszystkich roślin.

Stworzenie takiego specjalnego ogrodu pozwoli odmienić i przede wszystkim zazielenić siedzibę przy ul. Kontkiewicza, ocenia prezes stowarzyszenia Perasada Anna Herman. Prace ruszą w najbliższych tygodniach. Jak uda się sfinansować taką inwestycję?

Anna Herman: Dostaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jako stowarzyszenie ubiegaliśmy się o ten grant. Część ogrodu powstanie przy DPS – ie, po to abyśmy mogli ten miniogród zorganizować. Oczywiście wiąże się to też z dużym wkładem własnym ze strony stowarzyszenia, ale myślimy, że warto zainwestować w coś, co będzie takim wieloletnim pożytkiem dla całej społeczności lokalnej dzielnicy Wyczerpy – Aniołów. Ogród powstanie jeszcze w tym roku (…).

Dzięki inwestycji ma zyskać cała dzielnica. Autorzy pomysłu chcą na miejscu witać wycieczki i indywidualnych odwiedzających. Prowadzenie ogrodu ma być przede wszystkim wyzwaniem dla podopiecznych placówki z Wyczerp:

Anna Herman: Jako przewodnicy będą mogli nawiązywać kontakty z lokalną społecznością, co dla nas jest bardzo ważne. Oczywiście gdy tylko uporamy się ze wszystkimi pracami, to zaprosimy wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć ten ogród, a w kolejnych latach, będzie on rozkwitał jeszcze mocniej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024