Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po prawie 3 miesiącach przerwy, Huta Częstochowa wznowiła działalność

Facebook Twitter

Prace ruszyły w niedzielę (10.01), jako pierwsza uruchomiona została walcowania blach grubych.

Fot. alcangel144 \ pixabay.com

Dzisiaj (14.01) o 7 rano rozpoczęły się z kolei pierwsze od trzech miesięcy wytopy w stalowni:

Spółka Corween Investments Liberty podpisała umowę dzierżawy z syndykiem. To była umowa podpisana 23 grudnia z syndykiem masy upadłości Huty Częstochowa. Corween przejął przedsiębiorstwo, wszystkich pracowników – 1148 osób i w tej chwili nazwa huty będzie Huta Liberty Częstochowa. Dzierżawca od 23 grudnia, gdy została podpisana umowa, zaczęliśmy działania do wznowienia produkcji

– wyjaśnia Michał Czarny – dyrektor ds. produkcji w Liberty Huta Częstochowa. W jaki sposób uruchomiono zakład?

Ze wsadu powierzonego z Ostrawy, z Liberty Ostrawa, z Ostrawy przyszło do nas w tej chwili około 2 i pół tysiąca ton wsadu. W sumie mamy dostać 6 tys., które zostanie przewalcowane sukcesywnie na naszej walcowni, natomiast ten wsad ma nam wystarczyć do uruchomienia stalowni. Będziemy przesyłać sukcesywnie wsad na walcownię, żeby płynnie przejść z wsadu z Ostrawy na walcowanie wsadu z naszej stalowni.

Czy po zmianach strukturalnych, pracownicy zakładu mogą odetchnąć z ulgą i być pewni co do przyszłości swojego zatrudnienia?

W tej chwili widać jakąś przyszłość przed nami – dobrą przyszłość przed nami. Firma Liberty jest to firma solidna, która ma zakłady w całej Europie, na całym świecie, także myślę, że nie powinno być jakichś większych problemów. Kwestia tylko uruchomienia się i wejścia do grupy.

Dyrektora Michała Czarnego zapytaliśmy też, czy wszyscy pracownicy powrócili już do zakładu z urlopów postojowych i czy Huta ma jakieś zaległości jeśli chodzi o wynagrodzenia?

Sukcesywnie pracownicy wracają z urlopów, ci stricte produkcyjni, którzy są potrzebni do tego, aby wznowić produkcję, także praktycznie wszyscy już są w pracy. natomiast z wynagrodzeniem nie było problemu, wynagrodzenie w sTyczniu zostało wypłacone za grudzień, także na razie nie mamy jakchś podstaw do obaw, że nie będzie wypłat.

Liberty Steel Group/GFG Alliance, do której należy dzierżawiąca Hutę Częstochowa spółka Corween Investments to ósma co do wielkości firma stalowa w świecie (poza Chinami). W 300 zakładach zlokalizowanych w 30 krajach zatrudnia ponad 35 tysięcy osób i osiąga przychody w wysokości 20 miliardów dolarów.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj