Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak się ma najstarsza Polka? 113- latka mieszka w Gliwicach

Facebook Twitter

Była świadkiem kilku epidemii, które nawiedziły świat w minionym stuleciu. Sama nawet cudem uniknęła śmierci, gdy jako kilkuletnia dziewczynka zachorowała na tyfus. Jak czuje się najstarsza Polka, czyli 113-letnia pani Tekla Juniewicz z Gliwic?

fot. Wizyta wojewody w 2019 roku z okazji urodzin /fot. A.Kucharzewska/

Mimo całej tej trudnej sytuacji babcia ma się dobrze. Oczywiście jesteśmy razem w domu. Jak na jej wiek bardzo dobrze się trzyma. Coraz więcej jednak śpi, mniej je, musimy ją coraz częściej aktywizować. Ale na szczęście jest zdrowa!

– przyznaje jej wnuk Adam Stachowski.  Pani Tekla od dawna nie opuszcza swojego gliwickiego domu, dlatego gdyby nie rodzina, nie dowiedziałaby się o epidemii koronawirusa, która dotknęła Polskę.

Babcia wtedy odpowiedziała: „O, to niebezpieczna zaraza. Ja przeżyłam kilka epidemii. A jako dziecko sama byłam chora na tyfus”

– relacjonuje słowa 113-latki jej wnuk.

Jak się okazuje, wiekowa mieszkanka była świadkiem kilku epidemii, które w minionym stuleciu nawiedzały świat, Europę i nasz kraj. Jako dziecko cudem uniknęła śmierci, gdy zachorowała na tyfus.

Zawsze pamiętam, a teraz szczególnie do mnie wracają jej słowa. Mianowicie jej lekarz, który ją wyciągnął z tej strasznej choroby, powiedział: „Tekluniu, jak przeżyłaś tą zarazę, to będziesz bardzo długo żyła”. No i miał rację

– uśmiecha się Adam Stachowski, którego cytuje Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj