Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Związek Gmin Jurajskich wraz z GOPRem poprawił na wakacje rowerowe szlaki

Facebook Twitter

Związek Gmin Jurajskich ze wsparciem Jurajskiej Grupy GOPR zadbał o poprawę oznakowania czerwonego szlaku rowerowego na Jurze. Przed rozpoczęciem wakacji prace konserwatorskie prowadzono na odcinku ponad 150 kilometrów. Wymieniono kilkadziesiąt tabliczek, poprawione zostało oznakowanie czy ścieżki do jazdy.

Prace na Jurze objęły tereny po obu stronach granicy województw małopolskiego i śląskiego.

Adam Markowski: Mamy pieszy czerwony szlak, szlak nr 1 w Polsce, bardzo stary szlak i mamy nowszą wersję – wersję rowerową Szlaku Orlich Gniazd. To jest szlak, który istnieje od 1999 roku. Nim się też opiekujemy. Wykonywaliśmy prace polegające na sprawdzeniu, odnowieniu, czasami wymianie, bo z przykrością stwierdzam, że zdarzają się dewastacje znaków, które instalujemy

– wyjaśnia Adam Markowski – prezes Związku Gmin Jurajskich. Do dewastacji oznaczenia na Jurze często przyczyniają się wandale. Dlatego prezes związku ma do nich apel o szanowanie oznakowania. Dzięki temu udaje się uniknąć kłopotliwych sytuacji czy błądzenia przyjezdnych turystów na trasie:

Adam Markowski: Ułatwiają później zwłaszcza w takich miejscach, gdzie nie wiadomo, w którą stronę skręcić, poruszania się osobom na szlaku pieszym czy rowerowym. Musieliśmy na odcinku w województwie śląskim wymienić ponad 30 tablic. Również w części małopolskiej taki przegląd szlaku został wykonany. W części małopolskiej z PTTK, w części województwa śląskiego z Grupą Jurajską GOPR, z którą od początku jej istnienia współpracujemy.

Odświeżenie trasy z pewnością przysłuży się korzystającym z dwóch kółek turystom. Takie prace konserwatorskie na Jurze prowadzone są systematycznie:

Adam Markowski: Szlak, który liczy 186 km, ma w niektórych miejscach różnice wysokości. Pracujemy ciągle nad tym, żeby stan nawierzchni się poprawiał. Nadal są miejsca, które są piaszczyste. Choć we współpracy z gminami naszymi członkowskimi staramy się, żeby te miejsca ulegały poprawie – utwardzeniu.

Dobre informacje dla rowerzystów na jurajskich szlakach przekazywał Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj