Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Związek Gmin Jurajskich podsumował swoją działalność w minionym roku

Facebook Twitter

W wyniku kontynuacji programu Bezpieczna Jura 2022, we współpracy z Grupą Jurajską GOPR, prowadził wymianę zabezpieczeń na jurajskich trasach wspinaczkowych.

Będą łatwiej dostępne i bezpieczniejsze dla turystów:

Włodzimierz Tutaj: Ubezpieczone zostały istniejące i nowo utworzone drogi wspinaczkowe na terenie gmin: Częstochowa, Janów, Żarki, Niegowa, Kroczyce, Włodowice, Zawiercie, Ogrodzieniec, w tym: na Mirowie – nad przełomem Warty, w Dolinie Wiercicy, Suliszowicach, Łutowcu, Kostkowicach, Morsku, Rzędkowicach, Skarżycach, Podzamczu i Ryczowie. Łącznie zamontowano 560 ringów oraz 70 stanowisk zjazdowych na 83 drogach wspinaczkowych.

– mówi Włodzimierz Tutaj ze Związku Gmin Jurajskich. Przez cały 2022 rok udało się też kontynuować działania w celu poprawy oznakowania szlaków turystycznych.

Zdjęcia z fb Związku Gmin Jurajskich, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Juromanii Grafiki: wybrane slajdy z podsumowania działań ZGJ w 2022 r.

Wykonano je na terenie gmin: Trzebinia, Sułoszowa, Skała, Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia, Bukowno i Kraków. Co obejmowały te prace?

Włodzimierz Tutaj: Objęły one renowację znaków, malowanie nowych i poprawę widoczności oznakowania w terenie na łącznej długości 139,5 km szlaków w tym 102,7 km pieszych oraz 36,8 km szlaków rowerowych. Uzupełnienie infrastruktury turystycznej polegało na budowie schodów podejściowych i punktów widokowych na Wzgórzu Kozubiec w Trzebniowie i w Podzamczu, a także rekonstrukcji wiaty odpoczynkowej na Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd na odcinku Kromołów-Skarżyce.

Co jeszcze ważne dla osób odwiedzających atrakcje na jurajskim terenie, cały czas trwał projekt „Promocyjne Lato 2022″.

Zdjęcia z fb Związku Gmin Jurajskich, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Juromanii Grafiki: wybrane slajdy z podsumowania działań ZGJ w 2022 r.

Współpracowali przy nim przewodnicy jurajscy, instruktorzy wspinaczki oraz Grupa Jurajska GOPR. Ile osób brało udział w projekcie?

Włodzimierz Tutaj: Skorzystało 120 grup turystów w sumie ponad 900 osób, które skorzystały z minimum 3 noclegów na Jurze. Przewodnicy organizowali kilkugodzinne wycieczki po atrakcyjnych miejscach Jury, instruktorzy zapewniali turystom możliwość bezpłatnej wspinaczki w zależności od poziomu zaawansowania, a GOPR przygotował jurajskie eskapady, w trakcie których zwiedzając Jurę można było zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym do prowadzenia działań ratowniczych czy wcielić w rolę ratowników.

Raport z podsumowania działań w ostatnich miesiącach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, związek publikuje na swoich stronach, zapowiadając też kolejne przedsięwzięcia w najbliższych sezonie.

Zdjęcia z fb Związku Gmin Jurajskich, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Juromanii Grafiki: wybrane slajdy z podsumowania działań ZGJ w 2022 r.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024