Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego rozpoczął prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności
W celu ułatwienia i poprawienia mobilności mieszkańców SPWŚ wdrożyło działania zmierzające do opracowania strategicznego dokumentu tj. Planu Zrównoważonej Mobilności dla obszaru obejmującego miasto Częstochowę oraz powiaty: częstochowski, kłobucki i myszkowski.
Czym jest Plan Zrównoważonej Mobilności (SUMP) i dlaczego jest taki ważny?
Plan Zrównoważonej Mobilności, z ang. SUMP (Sustainable Urban Mobility Plan) to długoterminowa strategia wraz z planem wdrożenia, nastawiana przede wszystkim na zapewnienie mieszkańcom dogodnego dostępu do celów podróży i usług.
Ten kompleksowy strategiczny dokument, opracowany i wdrażany jest przez władze miast i gmin oraz podmioty zaangażowane w realizację polityki transportowej. W planie, obok diagnozy i określenia problemów mobilności występujących na danym obszarze, muszą znaleźć się także adekwatne działania i zachęta do kształtowania wybranych zachowań komunikacyjnych, jak również wskazanie narzędzi monitoringu stanu mobilności.
Dokument będzie w sposób kompleksowy uwzględniać kwestie infrastrukturalne, organizacyjne i operacyjne, budując całościową logikę zmian – a nie tylko planując rozwój infrastruktury.
Wszelkie proponowane działania będą oceniane przez pryzmat ich wpływu na środowisko, klimat i mieszkańców, a także możliwości wzbudzenia dodatkowego ruchu drogowego.
Podstawowe cele Planu Zrównoważonej Mobilności:
• zapewnienie wszystkim mieszkańcom obszaru SPWŚ takich opcji transportowych, które umożliwiają łatwy dostęp do celów podróży i usług,
• poprawa stanu bezpieczeństwa, w szczególności pieszych i rowerzystów,
• redukcja zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii,
• promowanie zbiorowych i niskoemisyjnych form transportu osób i towarów,
• pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców i gospodarki.
Reasumując, celem opracowania i wdrożenia planu jest ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego na rzecz podróży zbiorowych oraz bezemisyjnych na terenie całego obszaru Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.
Korzyści dla mieszkańców wynikające z wdrożenia SUMP?
• stworzenie spójnej sieci infrastruktury rowerowej (tras i ścieżek rowerowych), w kontekście komunikacyjnym, jak i turystycznym,
• atrakcyjniejsza i bardziej dostępna komunikacja zbiorowa,
• wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
• zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego,
• redukcja emisji spalin,
• powstawanie nowych centrów przesiadkowych oraz parkingów „parkuj i jedź”.
Ważna i bardzo istotna rola mieszkańców w tworzeniu dokumentu!
Plan Zrównoważonej Mobilności to dokument tworzony razem z mieszkańcami, to planowanie przyszłości regionu przede wszystkim z nastawieniem na ludzi i ich potrzeby!
Prace składają się z kilku etapów. Jednym z nich, bardzo istotnym, są badania ankietowe wśród mieszkańców oraz konsultacje społeczne.
Celem takich działań jest zebranie informacji o oczekiwaniach, potrzebach czy problemach w funkcjonowaniu poszczególnych gmin w obszarach: transportu, zagospodarowania przestrzennego, środowiska, gospodarki, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa.
Pierwszy etap konsultacji Planu Zrównoważonej Mobilności potrwa od 27 lutego do 5 marca. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tych spotkaniach.
Od Twojego głosu zależy, jak będzie zmieniał się nasz region. Dzięki temu skuteczniej będziemy mogli walczyć o unijne dotacje!
Szczegółowy harmonogram oraz miejsca spotkań znajdują się na www.subregion-polnocny.pl oraz na stronach urzędów gmin i powiatów.
Czytaj także: