Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: Zostało dwa miesiące na transakcję bonem turystycznym

Facebook Twitter

Bony turystyczne ważne są tylko do 30 września - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba je aktywować przed upływem tego terminu, ale sama usługa może odbyć się już później.

W całym kraju rośnie liczba aktywowanych bonów turystycznych, w województwie śląskim to już 86%. Ponad połowa została już całkowicie wykorzystana. Wciąż jednak pozostało 69 tysięcy bonów nieaktywnych.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 złotych.

Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie całej Polski

– mówi rzecznik śląskiego oddziału ZUS, Beata Kopczyńska.

Beata Kopczyńska: Rodzice mogą np. bonem zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz czy później na zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, czyli np. transport i zwiedzanie.

Ilość niezrealizowanych bonów turystycznych nadal jest duża

– dodaje Beata Kopczyńska.

Beata Kopczyńska: Wciąż pozostaje 776 tys. bonów w całym kraju na kwotę 528 mln złotych, które są w ogóle nieaktywne, jeszcze nie zostały pobrane. Łączna liczba bonów, które czekają do całkowitego wykorzystania, czyli nieaktywnych, aktywnych, ale wykorzystanych częściowo, to ponad 2 mln. Warto nie zwlekać z realizacją transakcji bonami, bo czas powoli się kończy.

Przypomnijmy bony trzeba aktywować do 30-go września w innym wypadku przepadną. Dodajmy, że w całym kraju płatność bonem przyjmuje ponad 27 tysięcy podmiotów, najwięcej 6 i pół tysiąca w województwie pomorskim, na Śląsku jest ich ponad 1600. Lista wszystkich jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024