Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: Tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

Facebook Twitter

Ponad 68 mln zł zwolnienia ze składek uzyskali przedsiębiorcy z województwa śląskiego w ramach Tarczy 9.0. W całym kraju kwota ta przekroczyła 631 mln zł. Do oddziałów ZUS w województwie śląskim wciąż wpływają wnioski o zwolnienie.

Do tej pory złożono ich ponad 30 tysięcy. Termin na złożenie wniosku mija z końcem czerwca.

W województwie śląskim przedsiębiorcy złożyli już ponad 30 tys. wniosków dotyczących zwolnienia ze składek za marzec/ kwiecień. Najwięcej wniosków o zwolnienie wpłynęło do oddziału ZUS w Bielsku Białej i do oddziału w Rybniku. Z terenu częstochowskiego ZUS przedsiębiorcy w ramach tarczy 9.0 złożyli 3400 wniosków o zwolnienie. Kwota umorzenia za marzec i kwiecień przekroczyła 8 mln 100 tys.

– mówi Beata Kopczyńska rzecznik ZUS-u w woj. śląskim. Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek.

Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele. Jeżeli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec, kwiecień

– dodaje rzeczniczka. O wsparcie w ramach Tarczy 9.0 mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą starać się przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Na podstawie przepisów mogą też wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek: za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.
Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca fizycznie nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.
Postojowe do pięciu wypłat
Przedsiębiorcy z określonych mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. W województwie śląskim wypłacono świadczenia postojowe z Tarczy 7.0, 8.0 i 9.0 na łączną kwotę 99 mln zł. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
40 proc. spadek
Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.
Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj