Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS rozpoczął wysyłkę PITów do klientów

Facebook Twitter

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok. PIT otrzymają m.in. emeryci, renciści, osoby, które pobrały zasiłki lub inne opodatkowane świadczenie z ZUS w ubiegłym roku.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Formularz podatkowy można także sprawdzić na PUE ZUS. Jest do pobrania w zakładce ”Świadczeniobiorca”:

Beata Kopczyńska: Kilka milionów formularzy PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 za 2022 rok trafią do świadczeniobiorców. Będą one wysyłane sukcesywnie przez ZUS do końca lutego. Trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku choć raz pobrali świadczenie z ZUSu. PIT będzie można także pobrać z internetu, ze swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych, formularz znajdziemy w zakładce „Świadczeniobiorca”.

Tak jak w ubiegłym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby, którym przysługuje zwrot podatku z emerytury, renty lub innego świadczenia otrzymają z ZUS PIT 11A, a nadpłatę wypłaci im urząd skarbowy.

Beata Kopczyńska: Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego, natomiast jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów, nie korzysta z odliczeń, nie musi składać deklaracji za 2020 rok, czyli PIT-37 lub PIT-36.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Beata Kopczyńska: Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w Urzędzie Skarbowym. Natomiast jeżeli wybraliśmy inną niż w ubiegłym roku organizację, to wtedy trzeba złożyć odpowiedni druk PIT-OP

– mówiła Beata Kopczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024