Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS nie będzie mógł nas kontrolować dopytując w banku, u sąsiadów czy u operatora telefonicznego

Facebook Twitter

ZUS rozwiewa nasze wątpliwości i obala fakenewsy na temat zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Pojawiły się obawy, że instytucja będzie miała większe możliwości kontrolne, np. podczas przebywania pracowników na zwolnieniu lekarskim.

Wiadomo, że ZUS nie będzie też prosił banków ani operatorów telefonicznych o dane swoich klientów:

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat tego, co robią na zwolnieniu lekarskim. Chciałam uspokoić naszych klientów i zdementować kilka nieprecyzyjnych informacji, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej odnośnie nowych przepisów. Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Jak informuje Beata Kopczyńska, przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nowe przepisy po nowelizacji zaczną obowiązywać 1 stycznia. Mają posłużyć tylko uzyskiwaniu przez urząd informacji niezbędnych do realizowania świadczeń:

Od 1 stycznia przyszłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokość oraz wypłatę od ubezpieczonych oraz płatników składek. Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, które przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, w celu ustalenia prawa do zasiłku, ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystania zwolnień od pracy.

O zmianach przepisów, które będą wpływać na dostęp do danych powiedziała nam Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS-u w regionie.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021