Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: Kolejne dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego

Facebook Twitter

Kolejne dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego. To pomoc dla rodziców w przypadku zamknięcia placówki oświatowej z powodu koronawirusa. Jak informuje ZUS, świadczenie zostało wydłużone do 23 maja, a przypomnijmy, zasiłek można otrzymać na dziecko poniżej 8 roku życia oraz dziecko starsze, jeżeli ma orzeczenie o niepełnosprawności.

Przypomnijmy, z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać rodzic, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, w sytuacji gdy musi zająć się dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły w związku z Covid-19.

Świadczenie przysługuje także, gdy placówka oświatowa nie zapewnia dziecku opieki, bo z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie. Zasiłek można otrzymać na dziecko poniżej 8 roku życia oraz dziecko starsze, jeżeli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Świadczenie nie należy się, jeśli maluchem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2021