Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zostawiamy OPP już nie 1% a 1.5%. Warto wspierać nasze częstochowskie organizacje

Facebook Twitter

Zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że możemy przekazać 1.5%, a nie jak do tej pory 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Rozliczając swój PIT można zrobić coś dobrego, przypominają częstochowscy urzędnicy, jak zawsze promując lokalne podmioty.

fot. czestochowa.pl

Mówi Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej Urzędu Miasta:

Agnieszka Świercz: W tym roku w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniła się wysokość procenta, które możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Do ubiegłego roku był to 1%, natomiast od tego roku jest to 1.5%. Jeśli chodzi o Częstochowę, to naszych organizacji, które mają status pożytku publicznego na dzień 10 stycznia 2023 roku, mamy 81. Wykaz organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie częstochowa.pl, zakładka NGO, przekaż 1.5% podatku.

Warto wspierać lokalne organizacje, które często o środki muszą konkurować ze znanymi fundacjami o ogólnopolskim zasięgu. Tymczasem realizują wiele zadań pomocowych na naszym terenie, specjalnie dla częstochowian.

Agnieszka Świercz: Są to oczywiście organizacje, które działają w bardzo szerokiej sferze, czyli jest to wsparcie dla dzieci i młodzieży, dla seniorów, dla osób starszych, wsparcie dla zwierząt, wsparcie osób chorych, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, sport, kultura, turystyka i rekreacja. Także środki finansowe, które wpływają z tego 1.5%, pozwalają danej organizacji na spełnienie swoich celów statutowych oraz pomagać innym.

Warto to zrobić, każdego roku przypomina mieszkańcom samorząd, bo pozwala na to prawo, a przekazanie części naszego podatku nie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Wymaga jedynie wskazania organizacji w rocznej deklaracji PIT:

Agnieszka Świercz: To pomoc bezinteresowna, całkowicie darmowa i nie zajmująca w ogóle czasu. Przekazanie 1.5% to jest tylko i wyłącznie wypełnienie odpowiedniej rubryki w naszym zeznaniu podatkowym i wpisaniu numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo wspomnę, że każdy z nas może sprawdzić, na co zostały przeznaczone te środki z 1.5%, ponieważ każda z tych organizacji zobowiązana jest do sprawozdania się z ich wydatkowania. Także takie sprawozdania można na stronach internetowych tych organizacji znaleźć.

W Częstochowie działa 81 organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5 % podatku dochodowego, dodaje Agnieszka Świercz.

Więcej szczegółów w specjalnej zakładce znajdziecie na miejskich stronach www: Zostaw 1.5% w Częstochowie

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj