Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zostań operatorem numerów alarmowych. Centrum powiadamiania ma wolne etaty. Kto nadaje się do tej pracy?

Facebook Twitter

Zostań Operatorem Numerów Alarmowych, zachęca szukających dla siebie odpowiedniego zajęcia Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Śląska centrala potrzebuje odpowiedzialnych osób, które chcą nieść pomoc w trudnych sytuacjach.

fot. Pixabay

Centrum obsługuje również nasz rejon:

Tak naprawdę potrzeby cały czas mamy takie same. Z racji tego, że obecnie mamy dużo wakatów, nabór jest prowadzony w zasadzie od początku istnienia CPR, gdyż liczba etatów, którą mamy obecnie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego to jest 140 etatów. Nie mamy ich wszystkich zapełnionych, więc na ten moment na pewno potrzebujemy pracowników. CPR musi działań 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku i wszystkie zmiany muszą być obsadzone w takim stopniu, żeby wszystkie zgłoszenia, które trafiają na numer alarmowy 112 z naszego rejony, zostały obsłużone jak najszybciej i przekazane do służb

– mówi Katarzyna Kalisz, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. O szczegółach naboru i wymaganiach dla osób, które chcę podjąć takie trudne zajęcie, można przeczytać w wojewódzkim Biuletynie Informacji Publicznej. O te wymogi pytaliśmy również kierowniczkę centrum:

Trzeba być osobą odpowiedzialną, trzeba być świadomym jakie decyzje się podejmuje. Za wszystkie decyzje, które podejmujemy, będziemy ponosić odpowiedzialność. Trzeba być też odpornym na stres, bo niejednokrotnie ludzie, którzy do nas dzwonią, dzwonią w ogromnym stresie, a musimy umieć zapanować nad tymi ludźmi i wyciągnąć od nich informacje, które są nam potrzebne po to, żeby to zgłoszenie jak najszybciej trafiło do służb i te służby jak najszybciej przyjechały na miejsce zdarzenia. Kolejna rzecz – trzeba lubić i umieć rozmawiać z ludźmi. Nie każdy to potrafi. Trzeba umieć słuchać tych ludzi. W sytuacji, gdy otrzymujemy za dużo informacji , powiedzieć STOP. To praca dla osób, które są opanowane.

Trzeba przejść wstępną selekcję, spotkać się z psychologiem, przejść szkolenie i zdobyć certyfikat. Droga do stanowiska operatora, który odbiera telefon alarmowy jest długa i trudna, ale to bardzo potrzebne w centrali osoby:

Z całego województwa śląskiego tak naprawdę zgłoszenia do nas trafiają, ale zdarza się, że jeżeli jakiś ośrodek nie jest w stanie obsłużyć zgłoszeń ze swojego rejonu, jakikolwiek inny CPR w kraju, to my również możemy obsługiwać zgłoszenia z pozostałej części kraju np. znad morza, z województwa mazowieckiego – to jest tzw. zastępowalność systemu. W momencie, gdy zgłaszający nie dodzwoni się do swojego ośrodka i tak zostanie to zgłoszenie obsłużone w innym ośrodku, ale w taki sam sposób. Trzeba bardzo dobrze się przygotować, żeby zostać operatorem

– informowała Katarzyna Kalisz z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Urząd Wojewódzki szczegółowo informuje o naborze.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32 20 77 478.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj