Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żółwie błotne w regionie. Gdzie znalazły dom?

Facebook Twitter

Stado żółwi błotnych w zbiorniku przy Nadleśnictwie Siewierz powiększyło się o kolejne dwa osobniki. To już niemal trzy lata od momentu, kiedy sześć żółwi zostało przywiezionych z warszawskiego ZOO i świetnie czuje się w stworzonym przez leśników stanowisku.

fot.S.Cichy Nadleśnictwo Siewierz/ mat.prasowe

W ubiegłym roku, podczas badania kontrolnego okazało się, że wszystkie sporo przyrastają na wadze, a to oznacza, że mają tu idealne warunki do życia

– mówi Adam Hryniewicz, herpetolog z ZOO w Warszawie, dodając, że przywiezione przez niego dwa kolejne okazy (samiec i samica) powinny szybko zadomowić się w nowych warunkach.

Leśnicy niemal do ostatniej chwili czekali na wszystkie zgody, pozwalające na transport i wprowadzenie do środowiska kolejnych żółwi.

Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne. Jednak spełniamy wszystkie wymogi, aby w warunkach kontrolowanych móc roztoczyć opiekę nad gatunkiem ściśle chronionym. Nie mieliśmy zatem wątpliwości, że uda nam się pozyskać kolejne osobniki, nie wiedzieliśmy tylko, kiedy to nastąpi

– mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Żółwie do zbiornika w tym tygodniu wpuścili Jurand Irlik, zastępca dyrektora regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ w Katowicach.

W mojej trzydziestoletniej karierze to było zupełnie nowe i niezwykle zadanie. Prywatnie – duże przeżycie

– powiedział nam Jurand Irlik.

Herpetolog Adam Hryniewicz zadbał o to, by żółwie były bezpieczne zarówno podczas transportu, jak i wprowadzania do środowiska:

 Lateksowe rękawiczki przy kontakcie z żółwiami, to wymóg bezpieczeństwa nie dla ludzi, a dla gadów. Lepiej, żeby nie miały kontaktu z człowiekiem

Leśnicy z Siewierza czynią starania, aby uzyskać zgodę na poszukiwania żółwi błotnych w terenie. Jak się bowiem okazuje, na terenie Nadleśnictwa istnieją miejsca i pewne znaki charakterystyczne, które sugerują, że mogą tam występować w stanie naturalnym.

Jurand Irlik, zastępca dyrektora regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ w Katowicach.

Żółw błotny od 1996 r. jest na czerwonej liście IUCN, a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r. Największe ostoje tego gada w Polsce znajdują się m.in. w Sobiborskim Parku Krajobrazowym – rezerwat przyrody Żółwiowe Błota; Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, Kozienickim Parku Krajobrazowym, Zaborskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej, rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, Puszczy Rzepińskiej – Ilanka, okolicy Chojnika w powiecie ostrowskim oraz okolicy Szczecina, rezerwacie przyrody „Ostoja Żółwia Błotnego” w gminie Osieczna koło Leszna i rezerwacie Przyrody „Borowiec” w gminie Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia). Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce.

Czytaj także:

  • Bociany czarne na naszym terenie i specjalne strefy ochrony ptaków w parkach krajobrazowych

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024