#ZobaczWiecej: Wyjątkowy fotograficzny projekt z osobami walczącymi mimo choroby
W maju i czerwcu rusza druga edycja fotograficznej akcji #ZobaczWięcej, która ma nas oswoić z codziennością osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Założeniem jest uświadomienie, że nawet walka z chorobą nie musi oznaczać przymusowej zmiany trybu życia.

#ZobaczWiecej: Wyjątkowy fotograficzny projekt
Projekt tym razem zawita też do Częstochowy. W przestrzeni miasta i w zaprzyjaźnionych punktach powstaną wyjątkowe grupowe zdjęcia.
Anna Bulska: Możemy też pokazać, że nie tylko osoby chore, ale otworzyć oczy osobom zdrowym na pewne rzeczy. Cieszymy się, że do Częstochowy w tym roku to dotarło. My jeszcze osoby zbieramy. Potrzebujemy około 30 osób, które chcą się pokazać, które nie chcą pokazać, że jako osoby chore są w domu, tylko że są aktywne. Jesteśmy uśmiechnięte i staramy się coś robić, a też żeby osobom zdrowym otworzyć oczy na to, żeby się badały. My na Facebooku się ogłaszamy, cały czas wstawiamy co tylko możemy. Nikt nie będzie podpisany, że jest zdjęcie i ta osoba np. ma depresję. Nie, to jest, żeby tylko się pokazać.
Jak mówi koordynatorka projektu w Częstochowie – Anna Bulska, autorką zdjęć, które ozdobią też charytatywny kalendarz jest ponownie Magda Rdest-Nowak. Całość adresowana jest do osób, które zmagają się z nowotworami, depresją, SMA czy innymi chorobami, które znacząco wpływają na ich życie.
Ma jednak pokazać, że można odważnie stawiać czoła chorobie
– dodaje Kinga Dębska-Kutak, która brała udział w pierwszej edycji #ZobaczWięcej.
Anna Bulska: Mam wrażenie, że u nas ogólnie w kraju jest tak, że jak jesteś chory, to zamknij się w domu. I co z tego, że jesteśmy chorzy? Tak też chcemy żyć, też chcemy normalnie funkcjonować, bawić się. Znakiem rozpoznawczym ogólnie jest biała koszula. Czy to będzie mężczyzna, czy kobieta będzie miał białą koszulę. Mężczyźni będą mieć również jeansy. 13 maja w Częstochowie pojawią się osoby ubrane w białe koszule i będziemy paradować po mieście i robić różne zdjęcia na tle miasta. One mają po prostu pokazać codzienność, że jesteśmy.
Akcja dotrze w tym sezonie łącznie do 12 polskich miast
Zdjęcia i relacje z realizowanych sesji zdjęciowych znajdą się na stronie projektu. W I edycji udało się ponadto pozyskać pieniądze od sponsorów na wydruk ponad 1000 kalendarzy. Takie plany są i tym razem. Jeżeli chcecie zaistnieć na zdjęciach, wciąż można się zgłosić:
Anna Bulska: Mamy już parę osób naprawdę fantastycznych, uśmiechniętych przede wszystkim, którzy się nie wstydzą mówić o swojej chorobie, chcą działać. Na pewno zapraszamy, może ktoś będzie chciał się do nas dopisać. Planujemy też w Częstochowie zrobić taki a’la wernisaż i pokazać te zdjęcia. Wiem, że z tamtego roku zdjęcia są też po szpitalach. Jednak gdzieś tam chociaż troszkę uśmiechu było na tej twarzy. Zobaczymy, jak to się uda. Jeszcze mamy troszeczkę czasu
– dodaje Anna Bulska. Dodajmy, że kalendarz z 12 zdjęciami grupowymi z różnych miast które goszczą projekt, będzie jednocześnie cegiełką pomocy na rzecz potrzebujących uczestników. Przed rokiem przyniósł ok. 50 tys. zł.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!