Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Znawca historii Częstochowy opowiada o epidemiach nawiedzających w przeszłości nasze miasto

Facebook Twitter

Koronawirus to nie pierwsza zaraza, która nawiedziła Częstochowę. W przeszłości było ich sporo. W karty historii Częstochowy na naszą prośbę zajrzał Juliusz Sętowski. Kierownik działającego przy Muzeum Częstochowski, Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Nasi przodkowie zmagali się nie tylko z grypą „hiszpanką”, ale też z cholerą czy tyfusem ..

Epidemie cholery wracały w Częstochowie co kilka lat, zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku. Było to związane głównie z przemieszczaniem się wojsk rosyjskich i pruskich na naszym terenie. W dużych skupiskach osób epidemia rozprzestrzeniała się błyskawicznie. Salezy Bursztyński, Władysław Biegański, Wacław Kohn, to wybitni lekarze, którzy walczyli z ogniskami epidemii w Częstochowie. Wygłaszali też wykłady na terenie działających w mieście fabryk, dotyczyły przede wszystkim skuteczności zasad przestrzegania higieny. Dr Juliusz Sętowski w rozmowie z Radiem Jura przypomina też o kilku miejscach w Częstochowie, które upamiętniają ofiary epidemii z przed lat..

W Częstochowie na początku XX wieku funkcjonowały dwa szpitale zakaźne:

– jak mówi dr Juliusz Sętowski, z archiwów miasta wynika, że w ciągu ostatnich 250 lat epidemie docierały także do okolicznych miejscowości

– rozmawialiśmy z dr Juliuszem Sętowskim kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj